Günümüzde nakit ihtiyacı duyan pek çok kişinin tercih ettiği ilk yöntem kredi kullanmaktır. Bankaların artık çok daha kolay bir şekilde kredi kullandırması sayesinde borç almak yerine kredi kullanmak tercih edilirken özellikle de 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi paketleri büyük ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Peki, kredi kullanmak istiyorum diyen kişiler ne yapmalı ve kredi çekmek için ne gerekli?

İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Yapılması Gerekenler 

İhtiyaç kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin belgelenebilir aylık düzenli bir gelire sahip olmaları gerekmektedir. Yine 18 yaşını doldurmuş olan kişilerin ihtiyaç kredisi başvuru formu doldurmalarına izin verilmektedir. Bu iki niteliği taşıyan herkes ihtiyaç kredisi kullanmak için başvuruda bulunma hakkına sahiptir. Ancak kredi başvurusunu kabul edip etmeme hakkı bankaya aittir. Bankalar genelde düşük kredi notu ortalaması olan müşterilerinin kredi başvurularını reddetmektedir.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Günümüzde bankalar kredi onayı verme konusunda iki önemli kriteri değerlendirir. Bunlardan ilki kredi notu ortalaması ikincisi ise aylık belgelenebilir gelir tutarıdır. Genelde kredi notu 1200 ve üzeri olan kişilere kullanmak istedikleri kredi tutarına bağlı olarak kredi onayı verilmektedir. Burada önemli olan kullanılmak istenen kredi tutarı yükseldikçe aylık gelir tutarı ve kredi notu ortalamasının da yükselmesinin gerektiğinin bilinmesidir. Kredi başvuru formu doldurmadan önce yapacağınız kredi notu sorgulaması sonucunda kredi onayı alabileceğiniz limit hakkında bir fikir edinmeniz de mümkündür.