Kredi kullanmak isteyen kişilerin kesinlikle düzenli bir gelire sahip olmaları ve bu geliri de belge ile gösterebilmeleri gerekir. Aksi takdirde bankalar kesinlikle yapılan kredi başvurusunu kabul etmez ve kredi reddi kararı verilir. Ev hanımlarına kredi verilmemesinin de en önemli nedeni budur. Ancak kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerde aylık belgelenebilir geliri olmalarının yanı sıra farklı kriterlerde aranmaktadır.

Bunlardan en önemli ikisi yüksek kredi notu ortalaması ve kişinin sigortalılık süresidir. Peki, kredi çekmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekiyor? Kredi kullanmak isteyen kişinin en az 6 aylık sigortalılık süresi bulunması gerekir. Bununla beraber kişinin kredi notu ortalaması çok yüksek ise banka bu durumda 4 aylık sigortalılık süresini de kabul edebilir. Kredi değerlendirme sürecinde önemli olan kredi başvuru formu dolduran kişinin sahip olduğu kesintisiz sigortalılık süresidir. Yani sigorta primleriniz hiç aralık verilmeden düzenli olarak yatırılmış olmalıdır.

Uzun süre çalıştığınız iş yerinden hemen çıkıp yeniden hiç ara vermeden başka bir işe girmiş olsanız dahi banka yeni iş yerinize girdiğiniz tarihi baz alır ve bu tarihten itibaren en az 4 aylık sigortalılık süresi ister. Burada bankanın amacı kredi kullanmak istediği müşterisinin çalışma sürekliliği yakalayarak borcunu ödeyecek performansı sergileyebilmesidir. Yani banka müşterisinin çalışma performansı olan güvenilir biri olmasını talep eder. Zaten sürekli olarak işe girip çıkan kişilerin ne yazık ki kredi notu ortalamaları da bu durumdan olumsuz etkilenmekte ve bu durum kredi notunun düşmesi nedenleri arasında yer almaktadır.