Kredi kullanmak isteyen kişilerin kesinlikle düzenli bir gelire sahip olmaları ve bu geliri de belge ile gösterebilmeleri gerekir. Aksi takdirde bankalar kesinlikle yapılan kredi başvurusunu kabul etmez ve kredi reddi kararı verilir. Ev hanımlarına kredi verilmemesinin de en önemli nedeni budur. Ancak kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerde aylık belgelenebilir geliri olmalarının yanı sıra farklı kriterlerde aranmaktadır.

Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gereklidir ?

Bunlardan en önemli ikisi yüksek kredi notu ortalaması ve kişinin sigortalılık süresidir. Peki, kredi çekmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekiyor? Kredi kullanmak isteyen kişinin en az 6 aylık sigortalılık süresi bulunması gerekir. Bununla beraber kişinin kredi notu ortalaması çok yüksek ise banka bu durumda 4 aylık sigortalılık süresini de kabul edebilir. Kredi değerlendirme sürecinde önemli olan kredi başvuru formu dolduran kişinin sahip olduğu kesintisiz sigortalılık süresidir. Yani sigorta primleriniz hiç aralık verilmeden düzenli olarak yatırılmış olmalıdır.

İşe giriş çıkışlar kredi çekmeyi etkiler mi ?

Uzun süre çalıştığınız iş yerinden hemen çıkıp yeniden hiç ara vermeden başka bir işe girmiş olsanız dahi banka yeni iş yerinize girdiğiniz tarihi baz alır ve bu tarihten itibaren en az 4 aylık sigortalılık süresi ister.

Burada bankanın amacı kredi kullanmak istediği müşterisinin çalışma sürekliliği yakalayarak borcunu ödeyecek performansı sergileyebilmesidir. Yani banka müşterisinin çalışma performansı olan güvenilir biri olmasını talep eder. Zaten sürekli olarak işe girip çıkan kişilerin ne yazık ki kredi notu ortalamaları da bu durumdan olumsuz etkilenmekte ve bu durum kredi notunun düşmesi nedenleri arasında yer almaktadır.

Her bankanın kredi kullanma şartları kendi aralarında farklılıklar göstermekle beraber tüm bankaların istisnasız olarak tüm müşterilerine uyguladıkları bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlardan biride kişinin aylık belgelenebilir bir gelire sahip olması ve bu gelir beyanı bir işe aitse belirli bir çalışma süresi beyan edebilmeleridir.

Kredi Çekmek İçin Sigorta Süresi 

Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerden bankalar belirli bir çalışma süresi istemektedir. Bu sürenin istenme amacı işe yeni giren kişilere kredi verilmemesini sağlamaktır. Çünkü işe yeni giren kişilerin işi bırakma riskleri uzun süredir aynı iş yerinde çalışan kişilere oranla çok daha fazladır.

Bankanın buradaki amacı çalışan, düzenli olarak gelir elde eden ve bu gelirle borcunu sorunsuz olarak ödeyecek kişilere ulaşabilmektir. Bu süre sınırlaması bankalar arasında farklılıklar göstermekle beraber genelde bankalar 6 aylık kesintisiz çalışma süresi ister. Bazı bankalarda ise bu sınır 3 ay olarak uygulanabilmektedir.

Kredi Çekmek İçin SGK Şart Mı?

Kredi kullanmak isteyen kişilerin sürekli ve düzenli bir gelire sahip olmaları çok önemlidir. SGK ancak kendi işinin sahibi olan kişilerden istenmemekle beraber bu kişilerin de vergi levhası gibi ek belgeleri sunmaları istenir. Yani kesinlikle çalışmadan kredi kullanmak mümkün değildir.

Pek çok yerde çalışmayanlara kredi veren bankalar gibi ilanlar bulunmakla beraber bunların hiçbir geçerliliği bulunmamaktadır. Yani işsizlere kredi bankalar tarafından kesinlikle verilmez. Burada bankanın amacı geliri olmayan kişiye borcunu ödeme konusunda sıkıntı yaşayacağı nedeni ile borç vermeme politikası izlemektir.