Hepimizin dönem dönem banka kredisine ihtiyacı oluyor. Dekorasyonda değişiklik yaparken, eğitim harcamaları sırasında, arabayı değiştirirken ya da yeni bir ev alırken bir miktar krediye ihtiyaç duyuyoruz. Peki, bankaların kredi verebileceği müşteri profiline uygun muyuz? Öncelikle şunu söyleyelim; bankalar ticari birer kuruluştur ve para giriş çıkışları ile kazanç sağlarlar. Yani sizin çekeceğiniz en ufak bir kredi bile onlara kazanç olarak geri döner.

Bu da, sizin onlara ihtiyacınız olduğu kadar, onların da size ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Ancak bankalar da, verdikleri krediyi ödeyebilecek profile sahip müşterileri tercih ederler. Bu durumda sizin düzenli bir gelir sahibi olmanız, daha önceki borçlarınızı düzenli ödemiş olmanız, üzerinize kayıtlı taşınmaz mal veya malların olması, bankaların size kredi vermesini kolaylaştırır. Tüm bunların yanında yine kefil gösterebiliyor olmanız da banka kredisi kullanabilmeniz için bir avantajdır. Peki, kredi çekmek için gereken şartlar nelerdir? Bankalar hangi tüketicilere kredi verir, hangilerini geri çevirir?

Kredi Notu

Bankalardan bugüne kadar çekmiş olduğunuz kredi ve almış olduğunuz kredi kartlarına ait finansal bir değere karşı gelen kredi notu; kredi çekmek için hangi bankaya giderseniz gidin karşınıza çıkacaktır. Ev almak, araba almak ve diğer tüm ihtiyaçlarınız için kredi çekebilmek istiyorsanız, kredi notunuzun da “riskli” gruba denk gelmiyor olması gerekir.

Birçok banka, 1400 puan ve üzerinde kredi notuna sahip tüketicilere kolaylıkla kredi vermektedir. Eğer kredi notunuz 1400’den düşükse, kredi çekebilmek için kefil göstermeniz ya da bankaların belirlediği özel şartları yerine getirmeniz gerekir. Ayrıca son dönemde yapılan bir uygulama ile bankalar, kredi notu 1600’den yüksek müşterilerine daha düşük faiz oranları uygulamaktadır.

Düzenli Gelir

Bankalar kredi başvurusunda bulunan müşterilerinin risk incelemelerini yaparken dikkat ettikleri bir diğer nokta da düzenli bir gelirinizin olup olmamasıdır. Bu durumda da sizin SGK’nız olup olmadığına bakarlar. Çünkü, eğer SGK’nız varsa, bu sizin düzenli bir işte çalıştığınızı göstermektedir. Ancak yine de işe gireli 1-2 ay olduysa, birçok banka size kredi vermeyecektir.İşvereniniz primlerinizi 6 ay boyunca düzenli yatırdıysa, ihtiyaç kredisi başvurunuz büyük ihtimalle olumlu sonuçlanacaktır.

Var Olan Borçlar

Kredi başvurunuz sırasında, var olan borçlarınızda gecikme varsa başvurunuz olumlu sonuçlanmayacaktır. Ayrıca siz borcunuzu gecikmeli ödemiş olsanız bile, bunun bankalara işlenmesi 1 aylık süreci kapsadığı için, yine başvurunuzun değerlendirmesi olumsuz olacaktır. Bu nedenle, kredi çektiğinizde ve kredi kartı kullanırken borçlarınızı düzenli olarak ödemenizi tavsiye ediyoruz.

Yasal Takip

Bankaların kredi verirken en dikkat ettikleri nokta da kredi sicilinizdir. Daha önce 3 aydan uzun süre ödemediğiniz ve yasal takibe alınmış bir borcunuz varsa, bu borcu sonradan ödemiş olsanız bile; daha sonra yapacağınız kredi ve kredi kartı başvurularında bu borç karşınıza çıkacaktır. Ancak gelir belgeniz, düzenli bir kira geliriniz ya da taşınmaz malınız varsa, bazı bankalarda kefil göstererek( ya da bazı bankalarda kefilsiz) kredi kullanabilirsiniz.