Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin sahip olmaları gereken farklı kriterler bulunmaktadır. Bunlardan ilki kişinin mutlaka aylık düzenli bir gelire sahip olmasıdır. Bu tıpkı en yakın arkadaşınız olsa dahi çalışmayan bir kişiye borç vermek konusunda tereddüt yaşamanıza benzer. Bankada aynı bu şekilde düşünür ve kullandırdığı kredinin geri dönüşü konusunda sıkıntı yaşamamak adına müşterisinin kredi başvurusunu kabul etmez.

Bu nedenle çalışmayanlara kredi verilmediği gibi kredi çekmek için gereken şartlar arasında her zaman ilk sırada kişinin aylık düzenli bir gelire sahip olması ve bu geliri belgeleyebilmesi gerekir. Bu kişinin maaş bordrosu olabileceği gibi aynı zamanda kira kontratı gibi farklı belgelerde olabilir. Önemli olan kriter ortada düzenli bir gelirin varlığının bulunması ve bu gelirin belgeler ile kanıtlanabilmesidir.

Bir diğer önemli kriterde kişinin çalışma süresidir. İşe girer girmez kredi başvurusu yapsanız dahi banka bunu kabul etmez ve sizden istikrar bekler. Kişinin kredi notu ortalaması çok yüksek olsa da yine de en az 4-5 aylık bir çalışma süresi talep edilir. Bir diğer olmazsa olmaz şart ise kişinin kanuni olarak yeterli kabul edilebilmesi açısından 18 yaşını doldurması yani reşit olmasıdır.