Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin en önemli öncelikleri her zaman en düşük faiz oranları ile en uygun kredi veren bankayı belirleyebilmektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu düşük faiz oranları kadar bankanın kredi kullandırım karşılığında talep ettikleri kredi dosya masraflarının da dikkate alınmasıdır.

Kredi kullanmak isteyen kişilerin en uygun bankayı belirlemeleri konusunda en büyük yardımcılarından biri de kredi karşılaştırma işlemlerinin yapılmasıdır. Özellikle de yüksek tutarlı ve uzun vadeli kredilerde kredi faiz oranları arasında yaşanan 1 puanlık farklar bile yüksek farkların oluşmasına neden olur. 120 ay vadeli konut kredisi kullanan kişilerin bu vade sonunda ödedikleri fazla tutarlar 20 bin lira seviyesini bile aşabilmektedir.

En uygun ihtiyaç kredisi kısa vadeli olan ihtiyaç kredileri içinde önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kredi karşılaştırması esnasında kredi faiz oranları kadar kredi dosya masrafları için de rakamların dikkate alınmasıdır. Toplam tutarların baz alınması halinde en doğru kredi kampanyası belirlenebilir. Yine buna ek olarak bayram kredileri ve yılbaşı kredisi gibi özel kampanya dönemlerinin takip edilmesi daha avantajlı koşullarda kredi kullanılmasını sağlayacaktır.