Kredi çekmeden düğün yapmak pek çok kişinin gerçekleştirmek istediği bir hâyaldir. Ancak isterseniz bu hâyali gerçekleştirebilirsiniz. Kredi çekmeden nasıl düğün yapabileceğiniz konusunda bilgi almak için yazımızı okuyun.

Kredi çekmeden de düğün yapabilirsiniz. Elbette kredi çekmeden düğün yapmak bazı isteklerinizi sınırlamanızı gerektirmekte ve fakat bu sayede borç içinde bir evliliğe adım atmanızı önlemektedir. Yani evlendiğiniz günün sabahına borçsuz bir şekilde uyanmanız mümkündür.

Düğün yapmak son yıllarda kredi çekmeden üstesinden gelinemeyecek bir eylem olarak görülmeye başlanmıştır. Bunun nedeni yıllar içinde tüketimin artması ve yeni çiftlerin pek çok eşya almak istemeleridir. Bu durum en çok bankaların işine yaramaktadır. Evlenmek isteyen çiftlerin paraya ihtiyaçları olduğunu göz önüne alan bankalar evlilik kredisi ve düğün kredisi adı altında krediler çıkarmaktadırlar.

Evlilik ve Düğün Kredileri Avantajlı Mıdır?

Ancak bu krediler çoğu zaman pek avantajlı olmamaktadır. Zira faiz oranları ve tahsis ücretleri dikkate alındığında bu kredilerin avantajsız olduğu görülebilmektedir. Yine de çiftlerin çoğu çeyiz masraflarının, düğün salonu, eşya ve ev kurma masraflarının altından kalkamayacaklarını düşünerek yüklü borçlar altına girmektedirler.

Evlenmek ve düğün yapmak isteyen çiftler bankadan kredi alarak tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini ve daha sonra yavaş yavaş bu borcu ödeyebileceklerini düşünmektedirler. Çiftlerin bu düşünceleri bankada yüksek tutarda bir kredinin altına imza atmakla sonlanmaktadır. Daha sonra iki ya da üç yıl hatta dört yıl boyunca kredi geri ödemesinin bitmesi için çiftler çaba sarfetmektedirler.

Evlenmek İçin Borç Altına Girmek Şart Mı?

Çiftler kredi alarak borç altına girmek zorunda değildir. Kredi çekmeden de düğün yapmak mümkündür. Bunun için evlenmeden önce para biriktirebilir, ufak tefek eşyalar alıp saklayabilirsiniz. Evlenmeden önce beyaz eşya kampanyalarını takip ederek uygun fiyatlara eşyalarınızı alabilirsiniz. Hatta yeni eşyalı kiralık bir ev tutarak tüm eşya masraflarından kurtulabilirsiniz.

Düğün salonu masrafını aradan çıkarmanın pek çok yolu vardır. Birinci yol düğün tarihinden çok önce, çok erken bir zamanda düğün salonunu indirimli şekilde tutmak ve salon masrafının bir kısmını ödemektir. Kalan kısmını düğünden sonra verebilirsiniz. İkinci yol ise bir bahçeyi ya da terası düğün yerine dönüştürmektir. Bu da masrafsız bir yoldur. Bir ihtiyaç listesi çıkarmak ve bütçe belirlemek de harcamalarınızı çok kısmanızı sağlayacaktır.