Yüksek tutarda birikimi olmayan kişilerin ev sahibi olmak konusunda en büyük destekçisi olan konut kredisi paketleri 20 yıla kadar vade seçenekleri sunmaktadır. Bu sayede gerçekten kira öder gibi ev sahibi olma imkanı sunan konut kredisi kampanyaları konusunda ise dikkat edilmesi gereken en önemli konu konut kredisi faiz oranları. Peki, şu an kredi çekerek ev almak için uygun zaman mı?

Ne yazık ki son 1 yıllık süreçte üst üste gelen pek çok etken konut kredisi faiz oranlarının yükselmesine neden oldu. 2015 yılının başında başlayan yükseliş trendi seçimlerde yaşanan ikilem, koalisyonun kurulaması, erken seçim kararının alınması, yanı başımızda yaşanan pek çok savaş, Türkiye’nin komşu ülkelerle yaşadığı ciddi krizler gibi pek çok neden ne yazık ki konut kredisi faiz oranlarının yükselmesine neden oldu.

Yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile şu anda kredi çekilmesi pek tavsiye edilmiyor. Yine doların hızlı bir şekilde yükselmesi nedeni ile konut fiyatlarının da büyük bir hızla yükselmesi ne yazık ki konut almak isteyen kişileri yine zorluyor. Uzmanlar ise önemli olanın aranılan konutun bulunması olduğunu söylüyor. Yani siz bütçenize uygun, isteklerinizi karşılayan konutu bulduysanız almanız gerekiyor. Yüksek faiz oranlı olsa da kredi kullanmanız, konut kredisi faiz oranları düştü haberlerini gördüğünüz anda ise hemen konut kredisi yapılandırma başvurusunda bulunmanız yeterli oluyor.