Kredi Çekebilmek İçin Ne Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Borsa Ne İşe Yarar?

Bankalardan kredi çekebilmek için, bazı şartları yerine getirmek ve bankaların sizlerden talep ettiği belgeleri temin etmeniz gerekmektedir. Bankalar özellikle ilk kez kredi başvurusu yapacak olan kişilerden, başvuru aşamasında bazı belgeler istemektedir. Özellikle bankalardan daha önce hiçbir şekilde kredi çekmeyen ve kredi notu sıfır olan kişilerin bu belgeleri temin etmesi zorunludur.

Başvuru aşamalarında başvurduğunuz kredinin tipine göre bankanın istediği belgeler değişiklik gösterebilir. Bankalardan kredi çekebilmek için ne gerekli diye baktığımız zaman, bazı belgelerden söz etmek gerekir.

Maaş Bordrosu

Bankalardan kredi çekerken öncelikle bankayı krediyi geri ödeyebileceğiniz konusunda ikna etmeniz gerekir. Bankaların temel aldıkları nokta da tam burasıdır. Başvuru aşamalarında banka sizlerden gelir durumunuzu beyan etmenizi istemektedir. Bu aşamada krediyi alıp alamayacağınız ya da ne kadar bir kredi alabileceğiniz belirleyen etken, gelir durumunuzdur. Banka sizlerden bir maaş bordrosu ister ve kredi başvurunuzu da buna göre değerlendirir. Bu noktada emekli olan kişiler emekli belgelerini, ücretli olarak çalışanlar ise son 3 aya ait maaş dökümlerini bankaya beyan etmelidir.

Nüfus Cüzdanı

Nüfus cüzdanınız da yine başvuru aşamasında her bankanın sizden istediği bir belgedir. Nüfus cüzdanınız yerine pasaport ya da ehliyet de aynı işlevi görecektir.

Diğer Belgeler

Bankaların başvuru aşamasında isteyeceği belgelerin, kredi tipine göre değişeceğini unutmamak gerekir. Yukarıda bahsedilen belgeler genellikle ihtiyaç kredileri için yeterli olmaktadır. Ancak konut kredisi ve taşıt kredisi gibi kredi türlerinde bankalar bazı ek belgeler de isteyebilir. Konut kredilerinde satın alınacak evin tapusu ve taşıt kredilerinde de satın alınacak araca ait satış belgesi sizlerden istenecektir. Bu belgeler temin edildikten sonra bankalar sizler için bir değerlendirme yapacak ve bu aşamada kredi notunuzu da sorgulayacaktır. Değerlendirme bittikten sonra ise sizlere kredinizin cevabı iletilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Çeyiz Parası Almak İçin Çeyiz Hesabı Açmak Şart Mı?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.