Kredi borcu nedeni ile hapis cezası alınabilmesi için bazı özel şartların oluşması gerekir. Bankaların sahip oldukları ağır yaptırım güçleri çıkarılan yeni yasalar sayesinde tüketicilerin lehine yumuşatılınca bankalar başka çözüm yolları arayışına girince ortaya kredi notu sistemi çıkarılmıştır.

Günümüzde kara liste ve kredi notu ortalaması tüketicilerin üzerinde ne yazık ki hapis cezasının kat be kat üstünde etkili bir yaptırım olarak görülmektedir. Çünkü kişi yaptığı tek bir hata nedeni ile adını kara listeye yazdırırken bunun sonucunda  10 sene sonra bile konut kredisi onayı alamamaktadır. Kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi sorusunun yanıtı evet olmakla beraber haciz işleminde ise sadece 2 tane olan eşyaların haciz edilebilmesi söz konusudur. Yani evde 2 televizyon bulunuyorsa bunlardan sadece 1 tanesi haciz memurları tarafından götürülebilir.

Kredi kartı borcu haciz işlemleri için de aynı durum söz konusu olup kredi borcu ödenmezse ya da kredi kartı borcu ödenmezse hapis cezası sadece kişinin borcu taksitlendirme başvurusunda bulunması halinde borç muvafakat namesi imzalaması halinde uygulanabilen bir yaptırımdır. Yani kişi böyle bir sözleşme imzalamazsa borcunu ödememesi durumunda hapis cezası uygulanması söz konusu değildir.