Kredi Borcunu Geciktirme Kredi Notu Ortalamasını Nasıl Etkiler?

Borsa Ne İşe Yarar?

Bankaların kredi istihbarat sürecinde dikkate aldıkları en önemli verilerden biride kredi notu ortalamasıdır. Yüksek kredi notu ortalamasına sahip olan kişilere daha kolay kredi onayı verilirken düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin hem kredi kullanmaları zorlaşmakta hem de kullanabilecekleri kredi tutarı düşürülmektedir. Bu nedenle kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka kredi notu ortalamalarını en azından orta seviyede tutmaya çalışmaları gerekir.

Kredi notunu etkileyen faktörler arasında en önemlilerinden biri de bankalara olan ödeme düzenidir. Kişinin bankalar ile olan ilişkisinde kullandığı kredi ödemeleri ve kredi kartı ödemeleri ortalamalarının direkt olarak kredi notuna etkisi bulunur. Ödemelerini düzenli olarak yapan kişilerin kredi notları yükseltilirken ödemelerinde sıkıntı yaşayan ve gecikmeler yapan kişilerin ise ne yazık ki kredi notu ortalamaları düşürülmektedir.

Kredi borcunu geciktirme de ne yazık ki kredi notu düşmesi için gösterilen nedenler arasında yer almaktadır. Yani kredi borcunun geciktirilmesi aynı zamanda kredi notunun düşürülmesi anlamına gelir. Burada notun ne kadar düşeceği ise kişinin ne kadar sürelik bir gecikme yaşadığına ve ne kadarlık bir tutarın gecikmeye düştüğüdür. Tutar düşükse ya da kısa vadeli bir gecikme söz konusuysa kredi notu ciddi anlamda zarar görmez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Bankadan Kredi Alamayanlar Ne Yapmalı?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.