Kredi kullanırken gerekli aylık bütçe hesaplamaları yapılmadan gerçekleştirilen başvurular ne yazık ki bir süre sonra kişinin kredi borcunu ödeyememesine neden olmaktadır. Bu kişilerin bir çoğu kredi borcu kapatma yollarını aramaya başlamaktadır. Peki, kredi borcundan kurtulma yolları nelerdir?

Kredi Borcu Yapılandırma

Kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişilere yönelik olarak sunulan en büyük desteklerden biride tanınan 72 ay yapılandırma desteğidir. Çıkarılan yeni yasalar ile beraber artık kredi borcu yapılandırma hizmetinde bankalar müşterilerine borçlarını 72 aya kadar taksitlendirme imkanı sağlamaktadır.

Bu da borcunu ödeme zorluğu yaşayan kişilerin daha kolay bir şekilde borçlarını kapatmalarını sağlamaktadır. Ancak bazı bankalar yapılandırma başvurularını da kredi notu ortalamasına göre değerlendirdikleri için ne yazık ki pek çok kişi “kredi borcumu yapılandırmak istiyorum” demelerine rağmen bankadan onay alamamaktadır.

Kredi Borç Transferi

Bir başka kullanılabilecek yöntemde kredi transferi başvurusunda bulunmaktır. Bu hizmet özellikle de farklı bankalara kredi borcu olan ve bu borçları takip etmekte zorlanan kişilere hitap etmektedir. Sunulan hizmet sayesinde tüm borçlar tek bir bankada toplanmakta ve yeniden taksitlendirilerek yeni bir ödeme planı oluşturulmaktadır.

Borç Kapatma Kredisi 

Kredi transferi ile borç kapatma kredisi aynı kredi türleri olup bu kredi paketinden yararlanmak isteyen kişilerin kredi notu 1200 puan ve üzerinde olmalıdır. Daha düşük kredi notu olan kişilerin kredi onayı almak için mutlaka kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi başvurusunda bulunmaları gerekir.