Kredi Borcundan Hapis Yatılır Mı [ 2018 ] ?

Kredi Borcundan Hapis Yatılır Mı [ 2018 ] ?
Kredi Borcundan Hapis Yatılır Mı [ 2018 ] ?

Günümüzde kredi borcunu yatırmayan kişilere yönelik olarak bankaların uyguladıkları  kanuni yaptırımların sınırları oldukça daraltılmış olsa da yine de borcunu ödemeyen kişiler için hapis cezası söz konusudur. Ancak burada hapis cezası verilebilmesi için borcu olan kişinin mutlaka “ödeme taahhüdü” imzalamış olması gerekir.

Banka sizden ödeme taahhütnamesi aldıysa ve siz buna rağmen borcunuzu ödemezseniz bu durumda yasal takip sürecinin ardından hapis cezası ile karşı karşıya kalırsınız. Ödeme taahhüdü ihlal suçu olarak tanımlanan bu suçun yasal yaptırımı hapis cezasıdır. Ancak kredi kullanan herkese bankalar ödeme taahhütnamesi imzalatmaz. Genelde bu taahhütname kişinin borcunu ödememesi durumunda gerçekleştirilen yeniden yapılandırma aşamasında imzalatılır.

Yasal takip altına giren ve avukat aracılığı ile borcunu yeniden yapılandıran kişilere de ödeme taahhütname örneği imzalatılır ki kişi hapis cezası ile karşılaşacağını bilerek borcunu ödemeyi düzenli bir şekilde devam ettirsin. Yani özetlemek gerekirse kredi borcunu ödemeyenler için hapis cezasının uygulanabilmesi için borçlu olan kişinin mutlaka ödeme taahhütnamesini imzalamış olması gerekir.

Ancak günümüzde bankalar bu tip işlemlerle uğraşmak yerine maaşı bankaya yatırılan müşterilerinden direkt olarak kesinti yaparak borcunu tahsil etme yöntemini tercih etmektedir. Genelde bankalar borcunu ödemeyen müşterisinin maaşını haciz eder. Bankaya yatırılan maaş tutarının yüzde 20 oranında kesinti yapılarak alacak tahsil edilir.

Bu yöntem kullanılarak banka borcunu uzun süre beklemek zorunda kalsa da tahsil eder ancak borçlu olan kişi kara listeye alınır ki bu da bu kişinin bir daha asla kredi kullanamayacağı anlamına gelir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Kullanmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

9 YORUMLAR

  1. Kredi kullandığım bankayı avukata düştükten sonra imzaladığım kağıttan dolayı mahkemelik oldum ve banka hapis cezasıyla karşılaşmama sebep oldu.

  2. mrb benim bankaya borcum vardı. şimdi yasal işleme girdi. ihtiyaç kredisi çekmiştim o zaman çalışıyordum. şimdi ödücek durumum yok kimseden bulamıyorum. icraya gelecekler diye msj geldi. benim adıma bişey yok. zaten ordan burdan gelme eşe var. hapis yatarsın diyorlar. eşimin aldığı maaş ancak yetiyor. asıl sorum şu ben iki kız annesiyim ben hapise girersem cocuklarima bakacak kimsem yok. olsa zaten bu duruma gelmezdim. eşim bakamaz. küçük kızım 4 yasinda sizce onlara ne olur. geceleri uyuyamiyorum kafayı yicem. bunla ilgili yardımcı olursanız sevinirim. cocuklarim bensiz ben onlarsız yapamam

    • ya hanımefendi bir kere bu kadar sıkılmayın hiç bir sey olmaz sonucta siz dolandırmak maksadı ile değil ödeme gücünüz olmadıgından bu durumdasınız üzerinize mülk varsa haciz konur yoksa bir süre rahatsız ederler 4-5 ay sonra aramaya baslarlar sonucta eve gelseler bile 2 adaet olan ürünleri alırlar gerci ben sizi anlıyorum siz esten dosttan etraftan cekınıyorsunuz onun da caresi baska bir adrese ikamet aldırmak sıkılmayın

  3. Merhaba,ben suan yeni mezunum ve bankadan kredi cekmistim.taahhüt verip duzenlemek için kagit imzaladım. OKul biter bitmez calisir oderim diye düşündüm ama is bulamadim taahudu ihlalden dava açılmış. Hapis ile mi cezalandirilcam?yakında ise baslicam maasim yatinca zaten odiycem bu goz onunde bulundurulur mu acaba mahkeme tarafından yardim edin lütfen

  4. Merhabalar bende ödeyemedim borcumu en son taksit yaptırdım fakat onuda malesef ödeyemedim ama telefon aracılığı ile oldu bunlar yani bir evrak imzalamış değilim.şuan da hapis cezası diyorlar.işssizim şuan aynı zamanda sonuç ne olur bilgisi olan varmıdır teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.