Borcu borç ile kapatmak, ya da birden fazla krediyi aynı zamanda kullanmak gibi farklı pek çok nedene bağlı olarak ne yazık ki çoğu kişinin yüksek kredi borçları bulunmaktadır. Sürekli olarak kişilerin gereksiz yere kredi kullanmaya teşvik edilmeleri de ülkemizde bankaların rekor kar oranları açıklamalarını sağlarken insanların ise borçlanma tutarlarını arttırmaktadır.

Yapılan plansız harcamalar ise kredi borcunun bir süre sonra ödenemez bir hale gelmesine neden olmaktadır. Kredi borcunu ödeyemeyen kişilere ise bankalar çeşitli yaptırımlar uygulayarak alacaklarını tahsil etmeye çalışmaktadır. Kredi borcundan dolayı hapis cezası uygulanması da bunlar arasında yer alır. Ancak kredi borcundan dolayı hapis cezasının alınabilmesi belirli kriterlere sahiptir.

Yani kişinin kredi borcundan dolayı hapis cezası alması ancak kredi borcundan dolayı hakkına icra takibi başlatıldığında bankanın avukatına borcunu ödeyeceğine dair bir borç ödeme taahhütnamesi imzaladıysa söz konusu olur. Aksi durumlarda kesinlikle kişinin borcundan dolayı hapis cezası alması mümkün değildir.  Kredi borcu ödenmezse banka ilk olarak 3 ay boyunca borcun tahsil edilmesine uğraşır. Alacağın tahsil edilmemesi durumunda ise banka müşterisinin borcunu avukatına tahsil ederek yasal işlemleri başlatır. Borcun avukatlık olması ise ne yazık ki kişinin adının kara listeye girmesi anlamına gelir ki bu durumda bir daha bankalardan hiçbir şekilde kredi ya da kredi kartı kullanamazsınız. Banka haciz işlemi başlatır ve maaşınızı bankadan alıyorsanız her aya maaşınızın dörtte birini haciz ederek borcu tahsil eder.