Bankalardan kredi kullanan kişiler bunun karşılığında bankaya pek çok isim altında yüksek tutarlarda masraf ödemektedir. Ödenen kredi masrafları listesinde yer alanlardan biride kredi dosya masrafı kalemidir. Kredi borcunu ödeyemeyen kişiler için sunulan farklı pek çok seçenek bulunmaktadır.

72 Ay Yapılandırma 

Kredi borcunu ödeyemeyen kişilerin kullanabilecekleri en etkili yöntem kredi yapılandırma başvurusunda bulunmaktır. Ancak bunun için mutlaka kişinin kredi borcu gecikmesi yaşaması yani borcun son ödeme tarihi gelmesine rağmen borcunu ödeyememesi gerekmektedir. Bazı bankalarda ise gecikmeye düşülmeden de yeniden yapılandırma seçeneği sunulmaktadır. Ülkemizde kredi kullandıran tüm bankalar aynı zamanda 72 ay yapılandırma yapan bankalar arasında bulunmaktadır.

Borç Kapatma Kredisi Kullanmak 

Borcunu ödemekte zorlanan kişiler aynı zamanda borç kapatma kredisi kullanma imkanına da sahiptir. Ancak bankalar en fazla 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullandırdığı için yeniden yapılandırma kredisi kullanmak her zaman daha mantıklıdır. Yapılandırma başvurusunda bulunmak için kredi kullandığınız banka şubesini ziyaret ederek borcumu ödeyemiyorum beyanında bulunmak ve kredi yapılandırma başvurusunda bulunmak yeterlidir.