Kredi borcu bulunan kişilerin bu borçlarını düzenli ödemeleri çok önemlidir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişilere ağır kanuni yaptırımlar uygulanmaktadır. Bunlardan en önemlisi ve en ağırı kesinlikle borcunu ödemeyen kişinini kredi sicilinin bozulması ya da bir başka deyimle adının kara listeye alınmasıdır.

Kara Listeye Girmek 

Bankada kara listeye girmek başınıza gelebilecek en ağır yaptırımdır. Çünkü bir kere kara listeye girenlere af çıkarılsa dahi bu kişilerin bankadan kredi kullanmaları kesinlikle mümkün değildir. Yine kara listeye af gelse dahi bu kişilerin kredi kartı almaları da bankalar tarafından engellenmektedir.

Burada bankanın amacı kredi borcunu düzenli ödemeyen kişilerin cezalandırılarak bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi ödemelerini düzenli yapmaları konusunda müşterilerini ikna edebilmektir.

Yasal Takip Altına Girmek 

Kredi borcunu ödeyemeyen kişilere bankalar ilk olarak süre tanımakta ve borcun tahsili için çeşitli girişimlerde bulunmaktadır. Kredi yapılandırma hizmeti bunlardan ilk olarak öne çıkmaktadır. Banka borcun üstüne faiz işleterek kredi borcunu yeniden hesaplamakta ve kredi vadesini açarak aylık ödeme tutarlarını düşürmektedir.

Konut kredisi yapılandırma hizmeti de bulunmakta olup burada bankanın amacı müşterisinin borcunu ödemeye ikna etmektir. Yasal takip altına giren kişiler direkt olarak banka kredi sicili geçmişlerini lekelemekte olup kara listeye girmek sonucunda bundan sonraki bankacılık işlemlerinden onay almaları ne yazık ki çok zordur.