Kredi kullanan kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli konu borçlarını mutlaka zamanında ödemeleridir. Günümüzde bankaların müşterilerine uyguladıkları en etkili yaptırım kara liste adı verilen özel bir liste uygulamalarıdır. Bu liste bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyemeyen kişilerin isimlerinden oluşan özel bir listedir ve kara listede yer alan kişilerin 5 yıl süresince bir daha bankalardan kredi kartı ve kredi onayı almaları mümkün olmamaktadır.

Kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişiler için banka ilk olarak 90 günlük bir bekleme süresi tanır. Bu süre boyunca banka her seferinde kredi ödemesi gerçekleşmediği için müşterisine mail ya da SMS yolu ile ulaşarak borcu ödemesini talep eder. 90 günlük yasal bekleme süresinin dolmasının ardından bankanın müşteri hizmetleri temsilcisi telefon yolu ile müşterisine ulaşır ve 7 günlük süre içerisinde borcun ödenmemesi durumunda yasal takibin başlayacağını müşterisine iletir. Bu aşamada kredi borcunuzu ödemek için dilerseniz bankanıza kredi yeniden yapılandırma başvurusunda bulunma imkanınız da vardır.

Ancak bankanın verdiği süreyi iyi bir şekilde değerlendirmeniz ve borcu ödememekte ısrar ederseniz bu durumda banka borcu avukatına devrederek hakkınızda yasal işlem başlatır. Böyle bir işlemin başlatılması halinde ne yazık ki kişinin adı kara listeye yazılır ki böyle bir durumda bu kişi bir daha bankalardan kredi kullanma hakkını kaybeder. Normalde kara liste affı için 5 yıl süre uygulanırken bankalar bu listeleri silmeyerek saklamaya devam ettikleri için 10 yıl sonra dahi kara listede olduğu için kredi kullanamayan kişiler bulunmaktadır. Banka en son çare borcun tahsili için bankaya yatan maaştan kesinti yaparak borcu tahsil eder.