Bankaların kredi kartı ürünleri bilinçsiz ellerde ne yazık ki kısa sürede büyük bir borç batağı oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle de iki kredi kartını aynı anda kullanan kişiler için risk çok daha büyüktür.

Yine kredi kartından nakit çekmek sureti ile iki kartı idare eden kişiler içinde borç batağı kaçınılmaz bir sondur. Peki “kredi borcumu ödeyemiyorum acil para lazım” diyen kişilerin kullanabilecekleri yöntemler nelerdir?

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Kredi kartı borcu ödenmezse kişinin karşı karşıya kalacağı ilk yaptırım hemen kredi kartının kullanıma kapatılmasıdır. Kredi kartı asgari ödeme tutarı olan kısmı yatıran kişilerin kredi kartlarını kullanmalarına izin verilirken kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenmezse hemen kredi kartı kullanıma kapatılır.

Bunun ardından bankanız sizi arayarak borcunuzu hatırlatacak ve ödemenizi isteyecektir. 3 kredi kartı hesap kesim tarihi geçmesine rağmen borcunu kredi kartı son ödeme tarihi içeririsinde yatırmayan kişiler için ise banka kredi kartı yasal takip sürecini başlatma hakkına sahiptir.

Kredi Kartı Borcu Ödeme Yöntemleri 

Kredi kartı borcunu ödemek isteyen kişilerin borçlarını ödemekte zorlanmaları durumunda atmaları gereken ilk adım mutlaka bankalarına başvuruda bulunarak kredi kartı borç yapılandırma başvurusunda bulunmaktır.

Kredi kartı yapılandırma konusunda çıkarılan yeni yasalar çerçevesinde 72 ay yapılandırma hakkı bulunmakta olup bu sayede borcunuzu kara listeye girmeden ve hakkınızda yasal takip işlemlerinin başlatılmadan borcun ödenmesi sağlanmaktadır.