Kredi Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi borcunuz var de borcunuzu ödemediğinizde neler olacağını merak mı ediyorsunuz? Kredi borcunuzu ödemediğinizde ödemenizi geciktirme sürenize bağlı olarak bazı olumsuzluklar meydana gelir. 

Bankadan kredi aldığınızda kredi borcu geri ödeme taksitlerinizi son derece düzenli bir şekilde ödemeniz gerekir. Bu ödemenizi yapmadığınızda pek çok önemli olumsuzluklar olabilir. Kredi borcunuzu geciktirmeniz tahmin edeceğiniz üzere sizin için iyi değildir. Bu nedenle taksitlerinizi elinizden geldiğince zamanında ödemeniz ve geciktirmemeniz tavsiye edilir. Ancak elbette taksitlerinizi ödemediğinizde neler olacağınız da bilmeniz şarttır.

Kredi borcunuzu ödemediğinizde öncelikle kredi notunuz düşecektir. Bu hemen olmayacaktır. Kredi borcunuzun bir taksidini ödemeyi geciktirdiğinizde kredi notunuz hemen düşmez. Kredi notunuzun ödeme alışkanlıklarınızdan etkilenmesi ve buna tepki vermesi bir ayı bulabilir. Bu yüzden ödemenizi bir ya da iki gün geciktirmeniz kredi notunuzu etkilemeyecektir. Kredi borcunuzun bir taksidini ödemediğinizde, ödemenizi geciktirdiğiniz her gün için banka borcunuza faiz yansıtacaktır. Gecikmenin yaşandığı her bir gün için faiz işleyecektir.

Kredi borcunuzun iki taksidini de ödemeyip geciktirdiğinizde kredi notunuzun düştüğünü görürsünüz. Bu durumda borcunuza faiz uygulanmaya devam edecek ve borcunuz kabaracaktır. Bankaların, kredi borcu taksitlerinizi ödemediğinizde size göstereceği hoşgörünün süresi iki aydır. Yani iki takside kadar hoşgörü gösterilmesi mümkündür. Daha sonraki taksit için böyle bir hoşgörü bulamazsınız. Bunun yerine dosyanızın üstünde yasal işlemler uygulanması söz konusu olacaktır. Bu arada faiz yansıtılmaya devam edecektir.

Kredi borcunuzun iki taksidini ödemeyip borcunuzu 90 gün geciktirdiğinizde artık yasal süreç işlemeye başlayacaktır. Kredi notunuz düşmeye devam edecektir. Borcunuzun bir taksidini geciktirip daha sonraki taksitlerinizi ödemeye devam ettiğinizde yasal süreç başlamaz. Önemli olan borcunuzu 90 gün boyunca ödememenizdir. Bu durumda bankanız sizinle iletişime geçecek ve borcunuzu bir hafta yani yedi gün içinde ödemenizi isteyecektir. Eğer bu süre içinde borcunuzu ödemezseniz dosyanız avukata verilecek ve icra müdürlüğü haciz işlemlerini başlatacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Kredi borcunuzu ödemediğiniz takdirde kötü şeyler olur. Bunlardan en önemlisi borcunuzu 90 gün boyunca ödemediğiniz için kara listeye girmenizdir. Kara listeye girdiğinizde beş yıl boyunca bankalardan kredi ve kredi kartı almanız ya da bankalarda kredili mevduat hesabı açtırmanız mümkün olmayacaktır. Yani artık bankalarda vadesiz hesap açtırma dışında bir işlem yapabilmeniz ve kredili ürün ya da hizmet almanız mümkün değildir. Ayrıca kredi notunuz da kara listeye girdiğiniz için sıfıra düşecektir.

Kredi borcunuzu ödemediğinizde hapse girmenizin söz konusu olduğu söylenemez. Haciz işlemleri gereği ipotek edilen konut, taşıt ya da başka bir gayrimenkul tehlikeye girer ve hatta banka tarafından alınır. Kefil gösterdiğiniz biri varsa banka, söz konusu borcu bu kişiden tahsil etmeye çalışır. Eğer borcunuzu yapılandırırsanız ve yine ödemezseniz bu durumda hapse girme ihtimalinin yüksek olduğundan söz edebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.