Kredi Borcumu Ödemezsem Kredi Notum Düşer Mi?

Kredi Borcumu Ödemezsem Kredi Notum Düşer Mi?
Kredi Borcumu Ödemezsem Kredi Notum Düşer Mi?

Kredi kullanacak kişilerin ve kredi kullananların akıllarında pek çok soru bulunur. Kredi borcunuzu ödemezseniz kredi notunuza ne olacağını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Özellikle de çekilen kredinin geri ödenmesinde çeşitli sorunlar yaşayanlar ya da yaşama olasılığı bulunanlar söz konusu sorulara yanıt aramak için ellerinden geleni yaparlar. İlgili banka ile iletişim geçerek, tanıdık bankacılarla konuşarak ya da konuyla ilgili içerikler yayınlayan internet siteleri üzerinden araştırma yaparak akıllarındaki sorulara yanıt ararlar. Bahsettiğimiz sorular arasında belki de en çok öne çıkan ise kredi borcumu ödemezsem kredi notum düşer mi sorusudur.

Kredi Borcunuzu Ödemezseniz Kredi Notunuz Düşer

Kredi borcumu ödemezsem kredi notum düşer mi ya da buna benzer bir durumda kredi notum nasıl etkilenir şeklinde sorular, çektikleri krediyi geri ödeme sorun yaşayanlar veya yaşama ihtimali bulunanlar tarafından merak edilir. Zira her ne sebeple olursa olsun çekilen kredi tutarının geri ödemesi bazı kişiler için pek de kolay olmamaktadır. Dolayısıyla elde olan ya da olmayan nedenler kredi notunun düşmesini istemeyen ancak kredi geri ödemesinde de sıkıntı yaşayan kişiler araştırmalarını güçlendirmektedirler.

Kredi borcu bulunan ve bu borcu ödemekte zorlanan kişiler için konuyla ilgili net bir yanıt vermemiz gerekirse, kredi borcunun geri ödemesinde yaşanabilecek her türlü zorluk da kolaylık da kredi puanına etki etmektedir. Yani kişi, kredi borcunu kolayca ödeyebiliyorsa, gününde hatta gününden önce yatırması gereken geri ödeme taksitini yatırıyorsa kişinin kredi puanı olumlu etkilenerek yükselişe geçer.

Ödeme Alışkanlıklarınız Kredi Notunuzu Etkiler

Ödemelerin aksi durumlarında kişinin kredi puanı  olumsuz etkilenmektedir. Eğer kişi, kredi borcuna dair aylık taksitini bir ay geç öderse hızlı bir kredi puanı düşüşü olmasa da kredi puanında az da olsa olumsuz bir etki meydana gelir. Eğer bir aylık gecikmenin ardından ödemelerini düzenli yapmayı sürdürürse kredi puanı toparlanır ve yeniden yükselmeye başlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Skorum / Kredi Notum Nedir?

Kredi borcunun iki aydan fazla gecikmesi halinde kredi puanı için de tehlike çanları çalmaya başlar. Çünkü iki ay bankalara göre oldukça uzun bir süre şeklinde değerlendirilmektedir. Dolayısıyla iki aylık gecikme, kredi puanının da ciddi bir şekilde olumsuz etkilenmesi anlamına gelir. Ancak olur da kişi, gecikmiş kredi taksitlerini ödemeye başlar ve sorunsuz bir şekilde sürdürürse bu durumda kredi puanı olumlu yönde yükselmeye başlar.

Kredi Borcunuzu Üç Ay Ödemezseniz Ne Olur?

Kredi borcunun üç ay ve daha uzun süreli gecikmesi hali ise yaşanabilecek en kötü senaryolardan biri olmakla birlikte ileride de kişi için son derece olumsuz bir zemin hazırlar. Çünkü üç ay ve daha uzun süreli olarak kredi borcunun geri ödemesini aksatan kişinin kredi puanı dip noktayı görür ve kişi kara listeye girer.

Kara listeye girdiğinizde beş yıl kalmanız ve sonrasında kredi puanınızı yükseltmeniz gerekir. Tüm bu bilgiler ışığında kredi geri ödemelerine dair kişinin başarısının kredi puanına doğrudan yansıdığını ve olası gecikmelerde de kredi puanının düşebileceğini ifade edebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.