İçindekiler

Kredi borcumu nasıl ertelerim diye mi düşünüyorsunuz? Kredi borcunuzu belirli koşullarla ertelemeniz mümkündür. Eğer kredi borcunuzun bir ya da birkaç taksidini ödeyemeyeceğinizi düşünüyorsanız kredi borcunuzu erteleyebilirsiniz. Kredi borcunuzu nasıl ereleyebileceğinizi öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi aldığınızda bu kredinin geri ödeme taksitlerinizi bir şekilde ödeyebileceğinizi düşünürsünüz. Ancak başınıza bir aksilik gelebilir. Bir tür aksilik sonrasında kredi borcunuzun geri ödeme taksidiniz ödemeniz mümkün olmayabilir. Diğer taksidi de ödeyemeyebilirsiniz. Bu durumda bankanızla görüşerek durumunuzu bankanıza bildirmeniz gerekir. Çünkü bir taksit, iki taksit derken kredi borcunuz kabarabilir. Bu durumda hem kredi notunuz düşecek hem de borcunuza faiz yansıtılacaktır.

Borcunuz kabardıkça onu ödemeniz zorlaşacak ve imkânsız hâle gelecektir. Borcunuzun durumu içinden çıkılmaz bir hâl alacaktır. Bu yüzden borcunuz bu duruma gelmeden daha ilk taksidi geciktirdiğinizde ve diğer taksitleri nasıl ödeyebileceğiniz konusunda kendinize net bir cevap veremediğinizde hemen bankanızla görüşmeniz gerekir.

Kredi Borcunuzu Nasıl Ertelersiniz?

Kredi borcunuzu ödeyemediğiniz durumlarda ertelemeniz mümkündür. Ancak bunun için bankanızın bu durumu öncelikle kabul etmesi gerekir. Eğer önceki ödemelerinizi düzgün bir şekilde yaptıysanız ve geciktirmediyseniz bankanız borcunuzu bir süre ertelemeyi kabul edebilir. Bankanın bunu kabul edebilmesi için sizin söz konusu kredinizi aldığınız zaman imzaladığınız sözleşmede bu duruma aykırı bir madde bulunmaması gerekir.

Bankanın sizin erteleme talebinizi geri çevirdiği durumda karşınızda tek bir seçenek kalacaktır. O da yapılandırma kredisi kullanmaktır. Bu kredi borcunuzu ödeyemediğiniz bir durumda bankanızın size verdiği bir kredidir. Ancak elbette banka bu krediyi size nakit olarak vermez. Banka bu krediyi siz çekmişsiniz ve krediyle söz konusu borcunuzun kalan taksitlerini ödemişsiniz gibi krediyi kullanır.

Yani kalan borcunuz ne kadarsa yapılandırma kredisiyle banka borcunuzu öder. Sonra kullanılan krediyi uzun vadeli bir ödeme dönemine yayar. Yani sizin yapılandırma kredisine ait borcunun geri ödemesini rahatlıkla yapmanızı sağlar. Bu da tam işinize yarayacak bir çözümdür.

Yapılandırma Kredisi Nasıl Kullanılır?

Kredi borcunuzu ertelemeniz ya da yapılandırma kredisiyle çözüme kavuşturmanız çok akıllıca olacaktır. Yani kredi borcunuzu ödeyemediğinizde bankalarla görüşmeyerek ve sadece süreci akışına bırakarak bir şey elde etmeniz mümkün değildir. Kredi borcunuzu ödeyemeyeceğinizi anladığınız anda bankanızla görüşmeli ve onlardan söz konusu duruma bir çözüm getirmelerini istemelisiniz. Böylece hem yasal durumun işlemesinden ve kara listeye girmekten kurtulursunuz hem de kredi notunuzun düşmesini önlersiniz.

Kredi borcunuzu erteleyebileceğiniz gibi kredi kartı borcunuzu da bu şekilde erteleyebilirsiniz. Bu  durumda yine bankanızla görüşmeniz şarttır. Çünkü bankalar sizin borcunuza sürekli faiz yansıtmayı değil borcun bir şekilde ödenmesini isterler. Bu yüzden müşterilerine ödeme seçenekleri sunarlar. Bu ödeme seçenekleri elbette çoğunlukla size göre değil bankaya göre olacaktır. Ancak banka yine de sizin borcunuzu ödemeniz için size yarcıcı olacaktır.

Bu arada kredi borcu erteleme işleminin bireysel ihtiyaç kredilerinde, tüketici kredilerinde konut kredilerinde, iş yeri kredilerinde ve özel kredi paketlerinde uygulanamadığını not edelim.