Kredi Borcumu Bir Ay Ödemezsem Ne Olur?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi borcunuz varsa bu borcunuzun taksitlerini düzenli olarak ödemeniz gerekir. Ancak borcunuzu herhangi bir nedenle geciktirmeniz söz konusu olabilir. Bu durumda neler olabileceğini öğrenmek için yazımıza göz atın.

Kredi borcunuzu bir ay ödememeniz hâlinde neler olabileceğini bu yazımızda bulabilirsiniz. Kredi borcunuzu zamanında ödemeniz çok önemlidir. Kredi borcu taksitlerinizi zamanında ödemeniz hem borcunuza faiz uygulanmaması açısından hem de kredi notunuzun düşmemesi açısından önem taşımaktadır. Bu yüzden elinizden geldiğinde kredi borcu taksitlerinizi ödemeye öncelik vermeniz gerekir.

Kredi borcu taksitlerinizi her ne kadar zamanında ödemeye çalışsanız da zaman zaman taksitlerin gecikmesi söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden kredi borcunuzu geciktirdiğinizde ve bir ay ödemediğinizde neler olabileceğini bilmeniz gerekir. Öncelikle kredi borcunuzu geciktirdiğiniz her bir gün için borcunuza gecikme faizi uygulanacağını bilmeniz gerekir. Yani borcunuza günlük gecikme faizi uygulanacaktır.

Kredi borcunuzu ödemediğinizde bankaların bu duruma en fazla iki ay hoşgörülü bakacağını bilmeniz gerekir. Yani eğer iki ay boyunca kredi borcunuzun taksidini geciktirirseniz uygulanan faiz dışında bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız. İki ay sonra borcunuzu ödemeye devam ederseniz yine bir sorun yaşamazsınız. Yani borcunuzu iki ay geriden ödemeye devam ettiğiniz sürece banka bir kredi takip süreci başlatmayacaktır.

Bankaların size kredi borcunuz için bir takip süreci başlatması ve yasal sürece gitmesi sizin kredi boru taksidinizi üç ay boyunca geciktirmeniz hâlinde başlar. Eğer kredi borcu taksidinizi 90 gün boyunca geciktirirseniz tehlike söz konusudur. Eğer kredi alırken gösterdiğiniz kefil varsa ya da bir ipotek söz konusu ise öncelikle banka bu yolları kullanarak borcu tahsil etmeye çalışacaktır. Elbette öncelikle banka 90 günün dolmasından itibaren sizinle iletişime geçer ve size borcunuzu ödemeniz için bir haftalık süre verir. Bu süre içinde borcunuzu ödeyebilir ay da yapılandırabilirsiniz. Ancak 90 günlük sürenin geçmesinin ardından kara listeye girdiğinizi bilmeniz gerekir.

Kredi borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz durumunda kara listeye girersiniz. Bundan sonra beş yıl boyunca bankaların hiçbirinden kredi almanız, kredi kartı almanız ya da bankada kredili mevduat hesabı açmanız mümkün değildir. Banka bu süre sonunda sizinle iletişime geçecek ve borcunuzu ödemenizi ya da yapılandırmanızı isteyecektir. Eğer borcunuzu yapılandırırsanız yapılandırılmış borç taksitlerini günü gününe ödemeniz gerekir. Eğer bu taksitleri de düzenli olarak ödemezseniz bu durumda yasal süreç başlar. Banka borcu tahsil etmek için maaş hesabınıza yatan maaşın üçte birine blokaj uygular. Bu da bankanın maaşınızın üçte birini her ay sizden tahsil etmesi ve borç kapanana dek bunu devam ettirmesi anlamına gelmektedir.

Kredi borcunuzu bir ay ya da iki ay boyunca ödememeniz hapis cezası almanıza neden olmaz. Ancak kara listeye girmeniz ve borcunuzu yapılandırdıktan sonra taksitlerini ödememeniz hâlinde yasal takip sürecinin başlaması ve hapis cezası almanız söz konusu olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.