Bankaların günümüzde çok kolay kredi onayı vermesi, sürekli düzenlenen kredi kampanyaları ile kredi kullanımını özendirmeleri, insanların tasarrufu terk ederek sürekli harcayan bireylere dönüşmeleri nedeni ile ne yazık ki günümüzde pek çok kişi kredi ve kredi kartı borçları nedeni ile icralık olmaktadır. Özellikle de maaşını banka yolu ile alan kişilerin maaşlarına haciz konulması hakkı tanınması nedeni ile artık bankalar borcun tahsili için daha ciddi yaptırımlar uygulayabilmektedir.

Kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin yapabilecekleri ilk şey bankayı arayarak borç taksitlendirme olarak ta bilinen kredi borcu yapılandırma başvurusunda bulunmak olmalıdır. Banka kredi vadesini açarak aylık ödeme tutarını düşürür ve bu sayede müşterisine borcunu ödeme konusunda bir kolaylık tanımış olur. Ancak bu işlem sonucunda banka hem kredi yapılandırma ücreti tahsil etmekte hem de yeniden borcun üzerine faiz işleterek borç tutarını yükseltmektedir.

Kredi borcuna haciz gelmesi durumunda burada yaşayacağınız en büyük sıkıntı kredi notu ortalamanızın sıfırlanması ve adınızın kara liste adı verilen özel bir listeye yazılmasıdır. Çünkü banka her ay maaşınızın belirli bir oranına haciz koyarak alacağını tahsil eder.

Ancak kredi borcu nedeni ile yasal takip altına giren kişilerin kara listeye alınmaları nedeni ile bankalarla olan ilişkileri büyük bir darbe alır. Kara listede olanlara kredi veren bankalar olmadığı gibi aynı zamanda kara listedeyken kredi kartı almak ta mümkün değildir.