Bankaya borcu olan kişilerin en çok merak ettikleri sorulardan biride banka borcu zaman aşımı süresidir. Bankaya borcun ödenmeden silinmesi bazı durumlarda söz konusu olabilmektedir ancak bunun için bazı özel şartların sağlanması gerekir. Peki, kredi borcu zaman aşımına uğrar mı?

Banka Kredi Borcunda Zaman aşımı 

Bilindiği üzere yasal sorumluluklarda zamanaşımı sınırlaması uygulanmaktadır. Bankaya olan borçlar içinde aynı kurallar geçerlidir. Banka borcu zaman aşımı için uygulanan genel süre 10 yıldır. Ancak bankaların bu konuda uyguladıkları bir taktik bulunmaktadır.

Yani banka alacağın tahsilinde zaman aşımı kuralına yakalanmamak adına her yıl yeni dava açmakta, açılan her yeni dava ile zaman aşımı süresi bu dava tarihine çekilmektedir. Bu sayede zaman aşımı süresinin dolmasına banka izin vermez. Buna ek olarak banka zamanaşımı süresi için bankanın haciz vesikası alarak dava açması durumunda ise uygulanan bu süre 20 yıl olarak uygulanmaktadır.

Banka Borcu Zaman Aşımına Uğrar Mı?

Banka borcundan dolayı yasal takip altına giren kişilerin bu yasal takip için zaman aşımı süresi olup olmadığı büyük önem taşımaktadır. Öncelikle banka alacağının tahsili için her yolu deneyecek ve asla alacağından vazgeçmeyecektir.

Bu nedenle zaman aşımından yararlanarak borçtan kurtulmak yerine banka borcunu ödemek için banka borcu yapılandırma gibi farklı alternatiflere yönelmek her zaman daha doğru olacaktır. Buna ek olarak kişinin bankaya borcu olduğu ve yasal takip altında bulunduğu süre boyunca bankadan kredli ürün kullanması mümkün değildir.