Kredi Borcu Yeniden Vadelendirme Nasıl Yapılır?

6 Ay Ertelemeli Kredi Veren Banka Var Mı?
6 Ay Ertelemeli Kredi Veren Banka Var Mı?

Kredi borcu yeniden vadelendirme işlemi ödemeye devam ettiğiniz kredi borcunuzun taksitlerini düşürmenize yarayan bir işlemdir. Kredi borcu yeniden vadelendirme işlemini nasıl yapacağınızı öğrenmek için yazımızı okuyun.

Belirli bir süre önde kullandığınız bir kredi varsa, siz bu kredi borcunun taksitlerini ödemeyi sürdürüyorsanız ancak bu taksitlerin tutarları size yüksek geliyorsa kredinizi yeniden vadelendirerek ödemdeniz gereken taksitlerin tutarlarını düşürebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı yazımızın devamında açıklayacağız.

Kredi Borcunuzu Ödeyemiyor Musunuz?

Kredi borcunu ödeyemeyen çok kişi vardır. Bu kişilerin çoğu bir borçla başka borcu kapatmaya çalışmaktadırlar. Ancak bu yöntem maalesef pek işe yaramaz. Bunun yerine kullanabileceğiniz başka yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biri de kredi borcu yeniden vadelendirme işlemidir. Bu işlem bir borçla başka borcu kapatmak gibi değildir. Burada amaç, ödemeniz gereken taksit tutarlarını düşürmektir

Kredi borcunun taksitlerini ödeyemeyen kişiler genellikle başka bankalardan yeni krediler çekerek eski kredi borçlarını kapatmaya çalışırlar. Ancak bu yöntem, borcunuzu ödemek konusunda her zaman ile yaramayabilir. Borç temizleme kredileri ve yapılandırma kredileri genellile yüksek faizlerle verilir. Ayrıca bankalar kredi borcunuzu erkenden kapattığınızda erken kapatma cezası adı altında bir ücret alabilmektedirler. Bu nedenle kredi borcunuzu bu şekilde kapatmak yerine yeniden vadelendirmeniz çok daha mantıklı bir yöntem olacaktır.

Kredi Borcu Yeniden Vadelendirme Şartları

Kredi borcunuzun taksitlerini düzenli olarak ödemekte zorlanıyorsanız ve bu taksitler size yüksek gelmeye başladıysa bankanızla görüşerek kalan borcunuzun yeniden vadelendirilmesini talep edebilirsiniz. Ancak bunun için taksitlerinizi iki aydan fazla bir süre geciktirmemiş olmanız şarttır. Ayrıca kredi notunuzun da pek düşük olmaması gerekir. Yani banka, sizin kalan taksitlerinizi yeniden vadelendirme yapıldıktan sonra aksatmadan ödeyeceğinizden emin olmalıdır. Bu konuda size güvenmelidir.

Kredi borcu yeniden vadelendirme işlemini aslına bakarsanız erkenden yapmanız gerekir. Yani diyelim ki siz daha önce bankadan 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi almıştınız. Bu kredinin taksitlerini 24 ay boyunca ödediniz. Ancak bu noktada kalan taksitleri ödemekte zorlanacağınızı ve taksitlerin size yüksek geleceğini ön gördünüz. İşte bunu ön gördüğünüz zaman bankanızla görüşmeniz ve kredi borcu yeniden vadelendirme işleminin yapılıp yapılamayacağı konusunda bilgi almanız gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Bankadan Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Kredi Borcu Taksitlerinizin Tutarını Düşürün

Kredi borcunuzun yeniden vadelendirilmesi için bankanıza başvurduğunuzda başvurunuz incelenir ve değerlendirilir. Banka size bu konuda güvenirse başvurunuzu kabul edecektir. Ancak sizin riskli bir müşteri olduğunuzu görürse başvurunuza red cevabı almanız olasıdır. Eğer talebiniz onaylanırsa banka sizin o zamana dek ödediğiniz taksitleri bir kenara koyacak ve kalan taksitlerinizi yeni bir kredi borcu gibi vadelendirecektir.

Kredi borcu yeniden vadelendirme işlemi sırasında kalan borcunuz değerlendirilir. Eğer 24 aylık taksit ödemeniz varsa bu durumda banka kalan borcunuzu 36 aya bölmeyi teklif edebilir. Vadelendirme konusunda bankanın vereceği teklif, bankaya bağlıdır. Örneğin kalan borcunuz 12 bin TL ise ve 24 ay vade varsa ayda 500 TL ve faiz oranı ödersiniz. Ancak 36 aylık yeniden vadelendirme ile taksit tutarınız 334 TL ile faiz oranı kadar olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.