Kredi kullanırken hatalı yapılan hesaplamalar ya da kredi kullandıktan sonra yapılan hatalı harcamalar ne yazık ki bir süre sonra yeniden maddi sıkıntılar yaşanmasına neden olmaktadır. Kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin merak ettikleri sorulardan biride kredi borcu yasal takip süresi ile ilgilidir.

Kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişilere bankalar ilk olarak son ödeme tarihinin gecikmesi durumunda telefonla ulaşarak borçlarını ödeme konusunda uyarıda bulunmaktır. İkinci kez son ödeme tarihi geçirildiğinde banka yine aramalarını sürdürerek müşterilerine borçlarını ödeme konusunda uyarılarına devam etmektedir. Borcun 3 kere üst üste son ödeme tarihi gelmesine rağmen ödenmemesi durumunda ise banka alacağın tahsili için yasal takip süresi olarak adlandırılan süreci başlatır.

Bu sürecin başlatılması durumunda kişinin kalacağı en ağır yaptırım ise kredi notunun düşürülmesidir. Bilindiği üzere bankalar artık kredi onay sürecinde ilk olarak kredi notu ortalamasını dikkate almakta olup düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin başvurularını reddetmektedir. Bu nedenle kredi notunun düşürülmesi demek kişinin bir daha bankadan kredi kullanamaması ya da kredi kartı onayı alamaması anlamına gelmektedir.