Günümüzün en büyük problemi bize ait olmayan kredi kartlarını kendi paramız gibi harcamamızdır. Bu sürenin sonunda ne yazık ki yasal takip süreci devreye girmektedir. Ülkemizde kişi başına düşen toplam kredi kartı ve kredi borcu 10 bin TL civarındadır. Düşünüldüğü zaman bu rakam oldukça büyüktür. Bu alanda Avrupa’da ilk sıralarda yer alıyoruz.

Yeni düzenlenen yasaya göre kredi kartlarının 3 taksitinin en az 1 tanesinin asgari ödemesi yapılmaması durumunda kredi kartı borcunun 30 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde 5 ayın sonunda ödeme yapmayan müşterilerin borçları avukata devredilir. Banka bu olaydan sizi haberdar etmeye mecburdur, fakat banka size ulaşamadığı taktirde borç otomatik olarak avukata devredilir ve faiz süreci işlemeye başlar. Ayrıca yasal takip sürecini yürüten avukat masrafları da banka müşterisine aittir. Bu aynı zamanda önünüzdeki 5 yıl hiçbir bankadan kredi alamayacağınız anlamına gelir. Siciliniz 5 yıl boyunca silinmeyecektir.

Değerli okuyucular bu aşamada banka personeli sizi arar aramaz borcun tamamını kapatmanız gerekir. Yoksa borcunuz yasal takip sürecine girecektir. Kredi borcunuzun ilk taksitini aksatmanız durumunda banka size otomatik olarak mesaj gönderir. 2. taksitin ödenmemesi durumunda çalıştığınız bankanın yetkilileri tarafından ihtar amaçlı aranırsınız. Kredi kartı ve kredi borcunu ödemeyen kişiler yasal takip sürecine dahil olur. Avukatlık ve yüksek faiz masraflarının yanı sıra kredi notunuz olumsuz etkilenecektir.

Değerli okuyucularım avukata devredilen her borç direk yasal takibe girmeyebilir. Avukat sizi telefonla arar ve dosya açmadan borcun tamamını ödemenizi ister. Borcunuzu ödediğiniz zaman hiçbir yasal süreç başlatmadan işlem yapılıyor gibi gösterir. Eğer ki bu aşamada ödeme yapabilirseniz yasal süreç başlamamış olur ve sadece gecikmiş ödeme görünür. Görüldüğü üzere kredi kartı ve kredi borçları insan hayatında olumsuzluklara neden olabilir. Borcunuza sadık olduğunuz sürece kredi notunuz olumlu yönde etkilenecektir Ülkemizde kredi kartı ve bankacılık işlemleri hakkında bilinçlendirme yapılması gerekmektedir. Çünkü kredi kartı ve kredi kullanımının sürekli arttığı bilinmektedir. Bu durum ise pek iç açıcı değildir.