Kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin kullanabilecekleri farklı pek çok çözüm yolu bulunmaktadır. Bunlardan biri de kredi borcu yapılandırma başvurusunda bulunmaktır. Pek çok kişi borçlarını ödeme konusunda sıkıntıya düştükleri anda zaten ilk olarak yapılandırma başvurusu yöntemini tercih etmektedir.

Kredi Borcu Yapılandırma 2016

2016 yılında yapılan yeniden yapılandırma başvuruları incelendiğinde pek çok kişinin borcunu ödeme konusunda sıkıntı yaşadığında bu yöntemi tercih ettiği daha net ortaya çıkmaktadır. Borcun ödenmesi konusunda yapılandırma yöntemi kişinin borç ödeme vadesini ihtiyaç kredilerinde 36 ay, taşıt kredilerinde 48 ay ve konut kredilerinde 120 aya kadar çıkarabilmesi nedeni ile ödeme kolaylığı sağlamaktadır.

Borcun vadesi uzatıldığı için kişinin aylık ödemesi gereken kredi taksit tutarları düşmekte ve bu da kişinin daha kolay bir şekilde borcunu ödemesine yardımcı olmaktadır. Buradaki amaç kişinin aylık ödemesi gereken kredi taksit tutarını düşürerek borcunu ödeme konusunda ona kolaylık sağlanmasıdır.

Ancak borç yapılandırma sözleşmesi imzalanırken bankalar müşterilerine aynı zamanda borç muvafakatnamesi sözleşmesi de imzalatmaktadır. Bu sözleşmeyi imzalayan kişilerin borçlarını ödememeleri durumunda kredi borcundan dolayı hapis cezası ile karşı karşıya kalması kaçınılmazdır. Bu nedenle kredi borcu muvafakatnamesi imzalanmadan önce iyice düşünülmeli ve sadece düzenli ödeyeceğinize inandığınız kredi borçları için yeniden yapılandırma başvurusunda bulunmanız gerekir.