Kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin kullanabileceği yöntemler arasında yer alan kredi yapılandırma bankanın borcu üzerine belirli bir oranda faiz ve ücret ekleyerek yeniden taksitlendirmesidir. Özellikle de aylık kredi taksit tutarı yüksek olduğu için borcunu ödeyemeyen kişiler tarafından tercih edilen yöntem ile kredi vadesi uzatılarak aylık taksit tutarı düşürülür.

Özellikle de konut kredisi gibi uzun vadeli kredi kullanım imkanı sunulan kredi türlerinde yeniden yapılandırma başvurusu çok daha sık yapılmaktadır. 60 ay vadeli konut kredisi kullanan kişiler bir süre sonra borçlarını ödeme konusunda sıkıntıya düşmeleri halinde bankaya başvuruda bulunarak 120 ay vadeli konut kredisi kullanmak istediklerini belirtebilmekte ya da borçlarını 3-4 sene ödedikten sonra sıkıntıya düşen kişiler yeniden 10 yıl vadeli konut kredisi için başvuruda bulunabilmektedir.

Kısacası yeniden yapılandırma işleminde amaç vadeyi açarak borcun daha düşük taksit tutarları ile ödemenin yapılabilmesini sağlamaktır. Taşıt kredisi yapılandırma ve konut kredisi yapılandırma başvurularını bankalar büyük bir kolaylıkla kabul ederken ihtiyaç kredisi yapılandırma konusunda ise isteksiz davranmakla beraber yapılan yeniden yapılandırma işlemlerinde kredi notu da olumsuz olarak etkilenmekte ve kişinin kredi notu düşürülmektedir. Bu nedenle kredi başvuru formu doldurulurken iyi hesaplama yapılması ya da çok zorda kalmadıkça mümkün olduğunca kredi borcu yapılandırma başvurusunda bulunulmaması önerilmektedir.