Kredi kullanmak isteyen kişilerin bankaların aramış olduğu bazı kriterleri taşımaları şarttır. Bunlardan biride kişinin bankanın aradığı kredi notu ortalaması sınırının üstünde yer almasıdır. Kredi notu ortalamasını olumsuz etkileyen faktörlerden biri de kişinin borç riski yani daha önceden kullandığı kredi tutarı ortalamasıdır.

İkinci Kredi Nasıl Alınır?

Aslında kişinin kredi borcu varken ikinci krediyi kullanabilmesi kredi notu ortalaması ve dolayısı ile de bu kredi borcunu düzenli ödeyip ödemediğinize bağlıdır.

Düzenli olarak kredi borcunu ödeyen ve aylık geliri ikinci kredi limitini de karşılayan kişilerin ikinci kredi onayı almaları oldukça kolaydır. Burada bankanın aradığı kriter kişinin aylık geliri ve kredi notu ortalaması ile orantılı olan kredi limitleri için başvuruda bulunmasıdır.

Bankalar Bana Neden Kredi Vermiyor?

Bankaların kredi red nedenleri arasında ilk sırada yer alan neden kesinlikle düşük kredi notu ortalamasına sahip olunmasıdır.

Kredi notunun düşük olması tek başına kredi reddi kararının çıkmasına neden olmazken burada kredinin reddedilmesi kişinin not ortalamasına uygun olmayan kredi limitleri için başvuruda bulunmalarıdır. Yine düşük kredi notuna kredi veren bankalar üzerinden kredi başvurusunda bulunulması kredi onayı alınmasını kolaylaştırması açısından önemlidir.