Kullanılan kredilerin tümünde bankalar kredi kullandırımı karşılığında kredi sözleşmesi imzalatmakta olup bu sözleşmelere atılan imza yasal sorumluluklar getirmektedir. Bu yasal sorumluluklar ise kişinin kullandığı krediyi ödeyememesi durumunda devreye sokulmaktadır. Peki, kredi borcu ödenmezse ne olur?

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum

Bankadan kullanmış olduğunuz krediyi ödeyememeniz durumunda bazı yasal yaptırımlar ile karşı karşıya kalacağınızı bilmeniz gerekir. Bunlardan ilki kişinin alacak takibi davası ile karşı karşıya kalmasıdır ki 3 hesap dönemi üst üste kredi borcunun ödenmemesi durumunda banka borçlu hakkında avukatlarını devreye sokarak yasal takip sürecini başlatmaktadır.

Kara Listeye Girmek 

Kişinin kredi borcunu ödememesi durumunda karşı karşıya kalacağı en ağır yaptırım ne haciz ne de hapis cezası almasıdır. En ağır yaptırım hiç tartışmasız kara listeye girmesidir. Çünkü kara listeye girenlere kredi onayı bir daha asla verilmeyeceği gibi bu kişilerin bir daha kredi kartı kullanmaları bile mümkün değildir. Bu nedenle kredi borcunu ödemek için çareler aramanı ve banka ile uzlaşmaya giderek kredi yapılandırma başvururusunda bulunmanız çok önemlidir. Kredi borcu ödenmezse

  • İlk olarak banka alacağın tahsiline çalışır. Bunun için banka avukatı devreye sokar ve alacağı ödemeniz için sizi teşvik etmeye çalışır.
  • İkinci aşamada hakkınızda yasal takip başlatılır ve banka borcundan dolayı haciz uygulamasına gidilir.
  • Maaşınızı bankadan alıyorsanız maaşa haciz uygulaması ile borcu taksitle halinde ödemenize olanak sağlanır.
  • Ancak bu sırada adınız Merkez Bankası kara liste uygulamasına kaydedelir ve bozuk kredi sicili hanenize yazılır.