Kredi Borcu Krediyle Kapatılır Mı?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi borcu olan çok kişi vardır. Kredi borcunu ödeyemeyen kişiler genellikle borçlarını başka bir bankadan aldıkları krediyle kapatmaya çalışırlar. Peki, bu yöntem işe yarar mı?

Kredi borcu altına girmek aslına bakarsanız pek mantıklı değildir. Çünkü kredi borcu kolayca ödenebilen bir borç olmadığı gibi her taksit ödemesinde banka sizden KKDF ve BSMV’nin yanı sıra pek çok masraf ile faiz tahsil eder. Yani aldığınız 10 bin TL’lik krediyi 12 bin TL ya da 13 bin TL şeklinde geri ödersiniz. Konut kredilerinde 100 bin TL şeklinde aldığınız krediyi bankaya yaklaşık iki katı olarak geri ödemeniz mümkündür.

Kredi borcu altına girmek her ne kadar mantıksız olsa da bir taşıtı ya da konutu nakit parayla almak mümkün değildir. Eğer hesabınızda yeterince nakit paranız varsa elbette bunları alabilirsiniz. Ancak milyoner olmayan kişi sayısı olanlara göre çok daha fazladır. Dolayısıyla pek çok taşıt ve konut ipoteklenerek ve banka kredisi ile alınmaktadır. Kazanan taraf yine banka olmaktadır.

Kredi borcu altına girmek için, mantıklı olmasa da, çok fazla sayıda gerekçe sayabiliriz. Evlenmek ve düğün yapmak, ev mobilyasını yenilemek, beyaz eşyaları yenilemek, araba satın almak ya da arabayı yenilemek, bir yazlık almak, müstakil bir ev almak ve benzeri çok sayıda isteğimizi gerçekleştirmek için kredi alabiliriz. Daha doğrusu kredi almayı mantıklı hâle getirecek gerekçeler üretebiliriz. Ancak geri ödeme konusunda bunu yapmamız mümkün olmayabilir.

Kredi Borcu Krediyle Kapatılır Mı?

Kredi aldıktan ve krediyi kullandıktan sonra sıra geri ödeme hususuna geldiğinde taksitleri ödemekte zorlanabilirsiniz. Çünkü krediyi kullanmak kolay ödemek zordur. Ancak kredi taksitlerini ödeyebileceğinizi düşünseniz de şansınız iyi gitmeyebilir. Maaşınızı alamayabilir, işten çıkarılabilirsiniz. Eğer sigortanızın yatırıldığı gün sayısı İşkur’un istediği gün sayısı ile uyuşursa işsizlik maaşı sayesinde ödemelerinizi yapabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi her şey yolunda gitmeyebilir ve geliriniz bir anda kesilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Senetle Kredi Veren Bankalar ve Şahıslar, Şirketler

Kredi taksitlerinizi ödemekte zorlandığınız zaman ödeme yapabilmek için çözümler üretmeye çalışırsınız. Bu çözümler mantıklı olmalıdır. Pek çok kişi borcunu başka bir kredi ile kapatmaya çalışır. Bu çözüm çok da akla yatkın sayılmaz. Ancak başka çözümünüz yoksa en azından sizin için ödemesi kolay olacak bir kredi alarak borcunuzu kapatmayı deneyebilirsiniz.

Borç Kapatma Kredisi

Kredi borcunuzu krediyle kapatmaya karar verdiğinizde öncelikle bankanıza başvurmalısınız. Hatta bu işlemi mümkünse kredi borcunuzu ödeyemeyeceğinizi anladığınız zaman yapmalısınız. Bekleme süreniz ne kadar uzarsa ödemeniz gereken faiz tutarı da o kadar fazla olacaktır. Bankaya başvurduğunuzda kredi borcu yapılandırma kredisi ya da borç kapatma kredisi kullanmak istediğinizi belirtmelisiniz.

Kredi borcu yapılandırma kredisi aldığınızda, verilen kredi tutarı kalan borcunuza istinaden verilmektedir. Borcunuz bu kredi ile kapatılır ve siz yeni kredinin taksitlerini ödersiniz. Ancak borcunuzu erken kapattığınız için banka sizden bir ceza tahsil edebilir. Bu cezanın olabildiğince düşük tutulması için bankanızla görüşmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.