Kredi kullanırken pek çok kişi büyük umutlar ile kredi kullanmaktadır. İlk birkaç ay boyunca bu umutlar taze tutulur ve kullanılan kredi sayesinde maddi bir rahatlama yaşanır. İşte bu maddi rahatlama sürecini iyi yönetemeyen ve sürekli harcamaya devam eden kişiler ne yazık ki bir süre sonra başladıkları noktaya tekrar dönmek durumu ile karşı karşıya kalır. Sonuçta “kredi borcumu ödeyemiyorum” diyen kişilerin sayıları artarken bankaların daha yüksek faizlerle sunduğu çözümler ise son derece dikkatli seçilmelidir.

Kredi Borcu Yapılandırma

Kredi borcunu geciktirme ve borcu ödeyememe sorunları yaşayan kişilerin ilk tercih edebilecekleri yöntem kesinlikle kredi yapılandırma yöntemidir. Bu yöntem ile borcunuzu 36 aya kadar yeniden vadelendirmenize olanak sağlanırken aynı zamanda yeni faiz oranları üzerinden borcunuz hesaplanır. Özellikle de yüksek kredi taksit tutarları nedeni ile borcunu ödemekte zorlanan kişilerin yeniden yapılandırma sayesinde borcun vadesini açarak aylık taksit miktarlarını azaltma imkanları bulunmaktadır.

Kredi Borcu Erteleme 

Borcunu 1-2 ay içerisinde tekrar ödeyecek duruma gelecek kişiler için ise en iyi çözüm kredi borcu erteleme başvurusunda bulunmaktır. Kredi borcu erteleyen bankalar bulunmakla beraber pek çok banka sadece yüksek kredi notu ortalamasına sahip olan ve daha önce borcunu düzenli ödeyen müşterilerinin bu taleplerini kabul etmeyi uygun görür. Bankalar alacaklarını faiz geliri elde etmeden ertelemeyi tercih etmedikleri için genelde kredi borcu erteleme başvurularını reddetmektedir.