Kredi Borcu Bir Ay Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcunu düzenli ödemek çok önemlidir. Çünkü kredi borcunuzu düzenli olarak ödemediğinizde borcunuza faiz yansıtılır ve taksitlerinizi ödemekte zorlanabilirsiniz. Kredi borcunuzu bir ay ödemediğinizde ne olduğunu merak ediyorsanız yazımızı okuyun.

Kredi almak  kredi taksitleriniz ödemeye göre daha kolaydır. Çünkü kredi notunuzun yüksek olması, bir kefilinizin olması ya da ipotek ettirebileceğiniz bir konutunuzun, iş yerinizin, arsanızın, maaşınızın yani varlığınızın olması kredi alabilmeniz için yeterlidir. Ancak krediyi aldıktan sonta kredi geri ödeme taksitleri başlar. Kredi borcunuzu belirtli tutarlardaki taksitlerle geri ödemek zorunda kalırsınız.

Kredi taksitlerini zamanında ödediğinizde banka taksit tutarlarına faiz uygulamaz. Ancak kredi taksitlerini ödemeyip geciktirdiğiniz zaman banka bu taksitlere günlük faiz yansıtmaya başlar. Bu durumda işiniz oldukça zorlaşır. Çünkü kredi geri ödeme taksidine faiz geldikçe bunu ödemekte daha fazla zorlanırsınız. Yazımızın devamında kredi borcunuzun aylık taksidini bir ay ödemediğinizde neler olabileceğini aşama aşama okuyabilirsiniz.

Kredi Borcunuzu Ödemezseniz Ne Olur?

Kredi borcunuzun bir taksidini bir ay ödemediğinizde ödemeyi geciktirdiğiniz günlerde banka bu borcunuza günlük gecikme faizi yansıtır. Bu gecikme faizinin ne kadar olduğu kredi aldığınızda yapılan sözleşmede yer almaktadır. Bankalar genellikle kredi borcunuzu ödemediğiniz iki aylık süreye hoşgörü gösterirler. Yani diyelim ki kredi borcunuzun taksitlerini ödemeye başladığınız. Ancak Temmuz ve Ağustos ayında ödemeniz gereken taksitleri ödemeyip Eylül ayında ödemelerinizi düzenli olarak yapmaya devam ettiniz. Bu durumda banka bu borca sadece gecikme faizi uygular. Yasal işlem yapmaz.

Bankaların, kredi borcu taksitlerini geciktiren müşterilerine gösterdiği hoşgörünün azami süresi 3 ay yani 90 gündür. Kredi borcunuzun 3 taksidini de ödemezseniz ve bu 90 günlük süre dolarsa bankalar kredi takip işlemini başlatırlar. Yani gösterdiğiniz kefil varsa ya da ipotek işlemi yaptırdığınız bir varlık söz konusu ise bunların kredi takip işleminin başlamasıyla tehlike altında olduğunu bilmelisiniz. Artık bu süre sonunda size ait dosyalar kredi takip bölümüne gönderilir.

Takipli Kredi Borcu Nedir?

Dosyalarınız takip bölümüne gidince buradaki temsilciler tarafından incelenir. Bankalara verdiğiniz iletişim numarası aracılığıyla müşteri temsilcisi size ulaşır. Size kredi borcunuzu ödemeniz için 7 günlük süre verilir. Ardından size borcunuzu yapılandırma fırsatı sunulur. Ancak bu yapılandırma işlemi için sizinle bir anlaşma yapılma koşulu vardır. Bu yapılandırma işlemlerinin gerçekleşmesi dosyanızın avukata aktarıldığı anlamına gelmektedir.

Borcunuz yapılandırıldığı zaman elbette borcunuza yüklü bir faiz uygulanır. Kredi borcunuzun yapılandırılmasının bir sonucu olarak kara listeye alınırsınız. Yani kredi notunuz dibe vurur. Bu da 5 yıl boyunca Türkiye’deki hiçbir bankadan kredi ya da kredi kartı alamayacağınız anlamına gelir. Tüm bunların yanı sıra yapılandırılan borcunuzu günü gününe ödemeniz de zorunludur.

Yasal Takibe Alınan Borca Ne Olur?

Eğer borcunuzu geciktirirseniz yasal takibe alınırsınız. Sizden bu borcu tahsil edebilmek için banka maaşınızın dörtte birini bloke eder yani haczeder. Artık borcunuz kapanana kadar maaşınızın haczedilen kısmını alamazsınız. Eğer iş yeriniz, arabanız, arsanız, eviniz, tarlanız ya da gayrimenkulünüz varsa bunlara da el konabilir. Hatta yapılandırılan borcun uzun süre ödenmemesi durumunda banka ilgili kişiye hapis cezası da verebilir.

Kredi borcunuzu ödemeniz yukarıda saydığımız işlemlerin yapılmaması için ayrıca kredi notunuzun düşmemesi ve kara listeye alınmamanız için oldukça önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.