Bankaların sunmuş olduğu hizmetlerden biri de kredi borç transferidir. Bu işlemin en önemli amacı farklı bankalarda borçları olan ve bu borçları ödemek konusunda sıkıntı yaşayan kişilerin bütün borçlarını tek bankada toplayarak kendilerine uygun bir ödeme planı oluşturmalarını sağlayabilmektir. Zaten borç transferi yapan bankalar incelendiğinde tüm bankaların buna yönelik bir ödeme planı oluşturduğu görülmektedir.

Bu kredinin ihtiyaç kredisi paketlerinden en büyük farkı da bankanın direkt olarak alacaklı olan diğer bankalara ödeme yapmasıdır. Yani banka kredi kartı borcunuz var ise bu kredi borç transferi kabul edilirse bu kredi kartı borcunu öder, kredi borçlarınız bulunuyorsa bunları kapatır ve tüm bu tutarlar için olan kredi başvurusunu onaylar Yani borçlarınızı kapattıktan sonra fazladan kredi çekerek bu tutarı bankadan tahsil etmeniz mümkün değildir.

Sadece borç tutarınız için olan başvurunuz kabul edilir, tüm borçlarınız kapatılır ve 36 aya kadar vadelendirilerek borç ödeme tablonuz oluşturulur. Daha önce kullandığı krediyi ödemekte zorlanan ya da farklı bankalar ait olan kredi kartı borçlarını kapatmakta sıkıntılar yaşayan kişiler tüm borçlarını bir bankaya taşımak için borç transferi yöntemini tercih etmelidir. Ancak borç transferi kredisi kullanmak isteyen kişilerin yasal takibe düşen borçlarının bulunmaması gerekir. Bunun nedeni borç takibine giren kişilerin ne yazık ki kara liste adı verilen bir listeye girmeleri ve bankaların kara listede olanlara kredi vermeyi kabul etmemeleridir.