Günümüzde değişik isimler altında bankalar müşterilerine kredi vermektedirler. Bankalar daha çok müşteriye sahip olabilmek amacı ile hemen herkesin maddi durumuna göre kredi imkânı sunmaktadır. Fakat bu kredileri sunarken de müşteriler hakkında bir takım araştırmalar yapmaktadır. Çünkü bankalar vermiş oldukları krediyi tekrardan alabilmek amacı ile gerekli incelemeleri yapmak zorundadırlar.

Kredi Başvurusunda Bankaların İncelediği Faktörler

  • Düzenli gelir seviyenizi incelerler
  • Kredi notunuzu incelerler
  • Kullanıyorsanız var olan kredinizi incelerler
  • Otomatik ödeme talimatı vermişseniz düzenli ödenip ödenmediğini incelerler
  • Kredi çekme durumunda aylık ne kadar ödeyebileceğinizi incelerler

Sigorta durumunuzu incelerler.

Bankalar bunun gibi faktörleri inceleyerek kredi vermiş olduğu müşterilerin geçmiş finanssal durumunu incelerler. Bu faktörlerin içinde en önemli olanı da sigorta durumu olacaktır. Kredi başvurusunda sigorta süresi önemli mi sorusunun cevabını merak edenler için birkaç önemli noktayı belirtmekte fayda vardır.

Kredi çekmek için herhangi bir banka şubesine başvuru durumunuzda banka sigortalı çalışma sürenize bakacaktır. Eğer ki sigortanız da herhangi bir kesinti varsa bunun nedenini soracaktır. Çünkü bankalar vadelerin aksatılmadan ödenmesini isteyeceklerdir. Bu durumda ancak düzenli ve sigortalı çalışan müşteriler ödeyebilecektir.

Kredi Başvurusunda Sigorta Süresi Önemli Midir ?

Kredi Başvurusunda Sigorta Süresi Önemli Midir ?

Kredi çekmek için sigorta süresi bankadan bankaya değişe de genel olarak 4 ile 6 ay olmaktadır. Yani son 4-6 ay içerisinde sigortanız kesintisiz olarak yatmalıdır. Aksi takdirde kredi başvurunuz olumsuz değerlendirilecektir. Bu durumda da daha sonraki kredi başvurularınızı etkileyecek ve hatta kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır.

Sigorta süresi bir müşterinin geçmişteki mali durumudur. Ve açmışta düzenli olarak sigortası yatan müşteri düzenli gelire sahip müşteridir. Bankaların aradığı ve istediği müşteri olacaktır. Sigortası olan müşteriye bankalar yeni sigorta da yapabileceklerdir. Hayat sigortası gibi sigortalarla bankalar müşterilerinin borcunu ödememesi durumunda vermiş oldukları kredileri geri alabilmek için yeni sigorta yapacaklardır. Düzenli sigortası olmayan bir müşteri de yeni sigortayı karşılama imkânı olmayacağı için bankalar tarafından olumsuz değerlendirilecektir.

Bankalar için sigorta, kredi notu, düzenli ödeme, gelir belgesi kredi çekme sürecinde olmazsa olmazlardır. Çünkü kredi verecekleri müşterinin geçmişini öğrenmek ve geçmişine bakarak geleceğini tayin etmek isteyeceklerdir. Hiç kimse parasını riske atmak istemeyeceği için bankaların da bu yöntemi uygulaması kaçınılmazdır.