Günümüzde bankalar gelişen teknolojiyi yakından takip etmekte ve kendi sistemlerine entegre ederek müşterilerine pek çok kolaylık sunmaktadır. Pek çok kişinin duyduğu kredi ön onayı ise gelişen teknolojinin hayatımıza dahil ettiği bir kavram olup internetten kredi başvurusu ve SMS kredi başvuru işleminde bulunan kişilerin bu başvurularının olumlu sonuçlanmasıdır.

Banka bu başvuruda müşterisinin verdiği beyanı doğru kabul eder ve bunun üzerinden kredi başvurusunu değerlendirerek sonuca bağlar. Bu beyanın doğruluğunun tespit edilmesinin ardından ise kredi onayı verilerek kredi kullandırım işlemi gerçekleştirilir. Yani kredi ön onayı kredi başvurusu işleminin olumlu sonuçlandığı ve verilen beyanlar doğru ise kişinin başvuruda bulunduğu kredi tutarını kullanabileceği anlamına gelir.

Kişi almış olduğu kredi ön onayı mesajı ve bankanın talep ettiği kredi başvuru evrakları ile krediyi kullanmak istediği banka şubesini ziyaret etmesi durumunda krediyi hemen aynı gün kullanır. Kredi ön onayının amacı kişinin bu krediyi kullanıp kullanamayacağını öğrenmesine yardımcı olması, bu onay mesajı ile gidilmesi durumunda kredi istihbarat sürecinin daha kısa tutulmasıdır.