Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Bu unsurları göz önüne alırsanız bankadan istediğiniz faiz oranıyla ve istediğiniz tutarda kredi çekme olasılığınız artacaktır. 

Kredi başvurusu yaparken çok dikkat etmeniz gereken hususlar bulunur. Bu hususlar sizin talep ettiğiniz krediyi istediğiniz tutarda alabilmenizi sağlayan unsurlardır. Bu sayede talep ettiğiniz krediyi istediğiniz faiz oranıyla ve planladığınız vade seçeneğiyle çekmeniz mümkün olacaktır. Bu yazımızda istediğiniz krediyi alabilmenizi sağlayan önemli unsurları bulabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Kredi Notunuz

Kredi notunuz elbette bankaya başvuru yaptığınız sırada talep ettiğiniz krediyi alabilmenizi sağlayacak bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Kredi notunuzun yeterince yüksek olmaması hem istediğiniz tutarda kredinin onaylanmamasına hem de kredi çıksa da bu krediye uygulanan faizin yüksek olmasına neden olacaktır. Bu nedenle kredi notunuz iyi seviyede değilse kredi başvurusu yapmamalısınız. Kredi notunuzu birkaç ay yükseltmeye çalışmalı ve ondan sonra başvuru yapmalısınız.

Risk Raporunuz

Risk raporunuz da bankaların çok önemsediği raporlardan biridir. Risk raporunuzda sizin son beş yıl içinde gerçekleştirdiğiniz tüm bankacılık işlemleri bulunur. Bu işlemleriniz sizin güvenilir bir müşteri olup olmadığınızı ve borcunuza sadık olup olmadığınızı kısacası taşıdığınız risk miktarını gösterir.

Belgeleriniz

Bankadan kredi talep ederken ibraz ettiğiniz belgeler başvurunuzun onaylanıp onaylanmayacağına dair bir bilgi verir. Özellikle gelir belgeniz bu konuda öne çıkmaktadır. Eğer talep ettiğiniz kredi tutarı ile aylık gelirinizin arasında bir uyuşma yoksa banka kredinizi onaylamayacaktır. Bu nedenle öncelikle talep ettiğiniz kredinin geri ödeme taksitlerinin sizin aylık gelirinizin yarısınız aşmadığından emin olmanız şarttır.

Sigortanızın olması bankadan kredi alabilmeniz için bir ön koşuldur. Eğer ihtiyaç kredisi alıyorsanız geri ödeme vadesi boyunca hayat sigortası yaptırmanız zorunludur. Ancak bazı bankalar diğer kredi türleri içinde hayat sigortası yaptırmanızı şart koşabilirler.

İstediğiniz Krediyi Alabilmenizi Sağlayacak Unsurlar

İstediğiniz krediyi bankadan alabilmeniz için önemsemeniz gereken unsurlar vardır. Eğer bunları göz önüne alarak bankaya başvuru yaparsanız bankanın sizin istediğiniz krediyi onaylama olasılığı son derece artacaktır.

İş Yerindeki Çalışma Süreniz

Bankaların krediyi onaylama olasılıkları kredi talep eden müşterinin güvenilir olması durumunda artmaktadır. Bu nedenle sürekli iş değiştirmek yerine aynı iş yerinde uzun yıllar çalışmanız bankadan kredi alabilme olasılığınızı artıran bir unsur hâline gelmektedir. Ayrıca bildiğiniz gibi bankalar kamu çalışanlarına çok daha kolay kredi vermektedir. Ancak kamu çalışanı değilseniz iş yerinizde uzun süre çalışan biri olmanız da kredinizin onaylanma ihtimalini artıracaktır.

Yüksek Kredi Notu

Geliriniz düşük olsa da kredi notunuzun çok yüksek olması bankaların size çok güvenmesini sağlar. Bankaların aradığı diğer tüm koşulların tam olması durumunda kredi notunuz 1850 ve 1850’nin üstünde ise bankadan çok kolay bir şekilde ve üstelik düşük faizle kredi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.