Nakit ihtiyaçlarımızın ciddiyeti doğrultusunda bankalara kredi için başvuruyoruz. Bir kısmımız anında krediyi hesaplarımıza çekiyor, bir kısmımız ise maalesef olumsuz kredi başvuru talebi ile karşılaşıyor. Peki kredi başvurusu reddedilirse ne yapılmalı? Acil ihtiyacı olup kredi çekenler ret aldıklarında nasıl hareket etmeliler? Kredi başvurum reddediliyor diyenler için bir liste hazırladık.

İlk olarak kredi notunuzu öğrenin!

Bir kredi başvurunuz ret alırsa, agresif şekilde diğer bankalara kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzun durumu nedir öğrenmelisiniz. Hangi risk grubundasınız bir an önce öğrenmeniz gerekiyor, eğer 1 ile 700 puan arasında yer alan en riskli kredi grubunda yer alıyorsanız, muhtemelen birçok bankadan aynı cevabı alırsınız ve her olumsuz başvuru notunuzu aşağı çeker. Bu yüzden ilk önce notunuzu öğrenin, findeks kredi notunuz doğrultusunda nedenini öğrenin, eğer puanınız 1000’in üzerindeyse, diğer bankalardan kredi alabilme ihtimaliniz var.

Gelirinizi ispatlayabiliyor musunuz?

Sigortalı bir çalışansanız, gelir gider dengenize göre birçok banka size kredi verebilir. Ancak sigortasız çalışansanız, maaş bordrosu ile gelirinizi ispat etme şansınız olmadığı için üzerinize olan bir araç ya da bir ev ile, kredi başvurusu yapabilirsiniz. Çalışan biriyseniz, kredi konusunda ilk şansınızı maaş aldığınız banka ile denemenizi öneriyoruz.

Kefil bulabiliyor musunuz?

Bankalar, kredi notunuza göre eğer sizi riskli sınıfta görüyorsa, faizi diğer müşterilere göre yüksek tutup, kredi vermeyi deneyebilir ancak burada ya bir ipotek ya da bir kefil söz konusu oluyor. Özellikle memur kefil bulma şansınız varsa bankadan kolay kredi çekebilirsiniz.

Kredi danışmanları ile çalışmak

Bankaların önermediği bir metot olsa da, kredi kullanımı konusunda danışmanlık yapan aracılar, kredi kullanımınızı sağlamak için size yardımcı olabilir. Bu danışmanlar, bankalara giden dosyanızın nasıl olması gerektiğini bildiği için ona göre düzenlemeler yapıp, bankalardaki bağlantıları ile size kredi verilmesini sağlayabilir ancak bir kısmı ciddi komisyon almaktadır, bu yüzden kredi danışmanları ile çalışmak önerilen bir durum değil, biz de önermiyoruz. Ancak bu yazıyı okuyan danışman varsa, yorumlar kısmında bize çalışma modellerini anlatabilir.

Kredi ihtiyacınız acil değilse, kredi notunuzu birkaç ay içinde yükseltin!

Eğer kredi ihtiyacınız gerçekten çok acil değilse size önerimiz, birkaç aylık kısa bir periyotta kredi notunuzu yükseltmeniz. Peki bu nasıl olacak? Eğer gecikmeye düşmüş bir borcunuz yoksa, size önerimiz yoğun ve düzenli kullanılan bir kredi kartı. Harcamalarınızı ve ödemelerinizi düzenli, eksiksiz bir şekilde yaparsanız findeks kredi notunuz kısa süre içinde yükselecektir, bu da size hem kredi kartı limit artışı hem de daha az riskli bir kredi grubu içinde yer alma şansı sunacaktır.

İşsize kredi veren bankaları bulmak

Her bankanın, kredi konusunda farklı prosedürleri var. Bazı bankalar, sigortasız bir çalışan ya da işsiz dahi olsanız, size kredi verebilir. Bu konuda en çok öne çıkan bankalardan birisi olan Garanti Bankası’ndan kredi alma olasılığınız var, eğer banka müşterisiyseniz Garanti Bankası mobil uygulamasından krediler sekmesine gelip yeni başvuru yapabilirsiniz.

Bunun dışında Finansbank Enpara da, mobil üzerinden anında kredi veren bankalardan. Çok yüksek bir talebiniz yoksa, gelir gider dengeniz için uygun bir kredi talebiniz olursa Enpara’dan anında kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Sonuç olarak kredi alamıyorsanız bunun nedenini öğrenmek için çok yöntem var, ancak size en önemli tavsiyemiz en kısa süre içinde kredi notunuzu öğrenmeniz, az riskli sınıfa girmek için kredi notunuzu bir an önce 1500 ve üzerine çıkarmak için düzenli kredi ve kart kullanımı yapmanız.