Acil para bulmak istiyorum diyen kişiler ilk kredi başvurusu yapmayı tercih ederken bankadan kredi onayı alamayan kişiler alternatif çözüm yolları aramaktadır. Bankadan kredi reddi kararı alan kişilerin genelde tercihleri senetle para veren kuyumcular olurken yine tefeciden para almaya çalışmak ta alternatif olarak görülmektedir.

Bankalar Hariç Nereden Kredi Alabilirim?

Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin belirli şartalara sahip olmaları gerekir. Bu şartları taşımayan, düşük kredi notu ortalaması olan ya da kara listeye girmek gibi bankadan kredi kullanmayı engelleyen durumları yaşayan kişiler ise bankadan hariç kredi verenler üzerinden kredi kullanmayı denemek zorundadır.

Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni ise senetle para verenler üzerinden borçlanmaktır. Ancak bu noktada son derece dikkatli olunmalı, asla boş senete imza atılmamalı ve doldurulan senetin incelendikten sonra imzalanması gerekir. Çünkü imzaladığınız senet sizi yasal sorumluluk altına alacaktır. Senetle para veren kuyumcular yanı sıra faktoring şirketleri de kredi kullandırmaktadır.

Tefeciden Para 

Acil paraya sıkıştım diyen kişilerin yaptıkları en büyük hata kesinlikle tefeciden para alma hatasına düşmeleridir. Bu kısa süreli bir rahatlama sağlasada tefecilerin yüksek faizle borçlandırması sonucunda bir süre sonra aynı kişiler bu seferde tefeciden kurtulmanın yolları için arayışa geçmektedir. Yine borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin tefeciler tarafından tehdit edilmesi ve alacağın tahsili için yasal olmayan yollara başvurulması gibi pek çok olumsuzluk yaşanmaktadır.