Bankalara yapılan kredi başvurularının büyük bir bölümü onaylanırken bazı kredi başvurularında ise kredi red kararı verilmektedir. Bunun en önemli nedeni kişinin düşük kredi notu ortalamasına sahip olmasıdır.

Düşük kredi notuna kredi veren bankalar bulunmakla beraber burada bankanın kararını etkileyen en önemli faktör kişinin sahip olduğu kredi notu ortalamasının seviyesidir. Az riskli kredi notuna kredi onayı bazı özel şartlara bağlıolarak verilebilirken yüksek riskli kredi notu ortalaması olan kişilerin ise bankadan kredi alma ihtimalleri yok denecek kadar azdır.

Kredi Red Nedenleri 

  • Kredi notunun başvruruda bulunulan kredi tutarını karşılayacak kadar yüksek olmaması. Bunun yanı sıra düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi başvuru formu doldurmaları durumunda kredi onayı alma şansları biraz daha yükselecektir.
  • Çalışmayana kredi onayı verilmeyeceği için çalışmayan kişilerin yapacağı kredi başvuruları da reddedilmektedir. Kişi çalışsa dahi sigortasız çalışmak durumunda olması halinde gelir belgesi görülmeyeceği için yine bankadan kredi alamaz. Gelir belgesiz kredi kampanyaları bulunmakla beraber bu kampanyalarda banka gelir belgesinin ibraz edilmemesi üzerine kurulu bulunup sadece gelir belgesi elden verilmeden kabul edilmektedir.
  • Maaşa göre kredi hesaplamasında bulunmayan kişilerin kredi onayı almaları çok zordur. Kredi red nedenleri arasında yer alan en önemli maddelerden biri de kişinin maaşını aşan aylık ödemeye sahip kredi tutararı için başvuruda bulunmasıdır.