Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? (Detaylı Anlatım)

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? (Detaylı Anlatım)

Kredi başvuru süreci, hemen hemen herkesin hayatında en az bir kez yapmak zorunda kaldığı bir süreçtir. Kredi başvurusu; yapılacak bankaya, kredi çeşidine, ödeme yöntemine, teminat dökümanlarına bağlı olarak değişebilir. Tüm bunların yanında kredi başvuruları genel olarak aynı basamaklar üzerinden ilerler.

Kredi başvurusu yapmadan önce karar verilmesi gereken önemli noktalar vardır. Hangi bankadan, ne kadar, ne kredisi çekeceğinizin yanında ödeme planı, vadesi, vade farkına göre ödemek istediğiniz tutar, dosya masrafları ve sigorta gibi konularda karar verilmesi gerekir. Bu konulara karar verdikten sonra çeşitli platformlardan kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi başvurusu Yöntemleri Nelerdir?

     Kredi başvurusunu bir çok farklı yöntemle yapabilirsiniz. Eskiden sadece banka şubesinden kişisel başvuru yapılabilirken şimdi çok daha kolay yöntemler vardır. Bunlar;

  1. Sms ile kredi başvurusu yöntemi
  2. Internetten kredi başvurusu yöntemi
  3. Mobil uygulama üzerinden kredi başvurusu yöntemi
  4. Atm den kredi başvurusu yöntemi
  5. Banka şubelerinden kredi başvurusu yöntemi

    Yukarıda saymış olduğumuz yöntemlerle kredi başvurusu yapmak artık her banka için mümkündür. Kredi limitine, ödeme planı ve faiz oranına göre bu kredilerin başvuru yöntemleri bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Şubeye gitmeden kredi başvurusu yolları

  1. Sms ile kredi başvurusu yöntemi

     Yapı kredi sms başvurusu nasıl yapılır sorusu en çok sorulan sorulardandır. Çünkü sms ile kredi başvurucu Yapı Kredi bankasına yapılan başvuruların büyük bir kısmını oluşturur. Sms ile kredi başvurusu tüm bankalar için aynı şekilde yapılır.

    Anında kredi ya da kolay kredi başvurusu olarak adlandırılan bu yöntemde bankaların resmi telefon numaralarına mesaj atarak başvuru yapabilirsiniz. Tüm bankalar dönem dönem kredileri hakkında bilmek için sms atar. Siz de bu sms e cevap vererek ya da sms te belirtilen numaraya cevap vererek mesaj atabilirsiniz. Sms ile kredi başvuruları genelde ihtiyaç kredisi için kullanılır.

Banka numarasına atacağınız sms e çok kısa bir süre içerisinde kredi alıp alamayacağınız, uygunsa kredinizin hazır olduğu bilgisi gelir.

Mesajla kredi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, mesaj attığınız numaranın gerçekten banka numarası olmasıdır. Çünkü son zamanlarda kredi mesajı adı altında çok fazla dolandırıcılık olmaktadır. Unutmayın, banka kredi başvurusu için mesajda sizden sadece tc kimlik numarası ister. Şifre,hesap no ya da herhangi bir bilgi istemez.

  1. İnternetten kredi başvurusu yöntemi

   Kolay kredi başvuru yöntemlerinden biri de online kredi başvurusudur. Şubeye gitmeden krediye başvurmak için iki yöntem vardır, birincisi bankanın kendi web sitesinden başvurmak. İkincisi ise, kredi karşılaştırma sitelerinden kredi başvurusu yapmaktır.

Internetten kredi başvurusunu, banka sitesinde yer alan kredi sayfasında çekmek istediğiniz tutarı ve ödeme planını yazarak yapabilirsiniz. Kolay kredi almak için kullanabileceğiniz bu yöntem için öncelikle geldiğiniz sitenin bankanın resmi sitesi olmasına dikkat edin. Sonrasında ise diğer bankaların kredi faizleri ve masraflarını da karşılaştırarak en uygununu bulduktan sonra kredi başvurunuzu yapmalısınız.

Kredi karşılaştırma sitelerinden başvuru yapmak için de aynı yöntem izlenir. Karşılaştırma sitesinde alabileceğiniz tüm kredilerin faiz oranlarını, farklarını, ödeme yöntemlerini bir arada görebilir istediğiniz krediyi seçerek buradaki teklifler üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

  1. Mobil uygulama üzerinden kredi başvurusu

Telefondan kredi ya da telefonla kredi olarak bilinebilen bu yöntemde, bankaların telefon uygulamaları üzerinden kredi başvurusu yapılabilir. Bankaya gitmeden kredi çekmek için, nakit avans gibi çeşitli nakit kaynaklarını da görebileceğiniz bu aplikasyonu kullanabilirsiniz. Mobil uygulamalardan  genelde acil ihtiyaç kredisi gibi ortalama miktarlarda kredi başvurusu yapmak mümkündür.

  1. Atm den kredi başvurusu

Banka atmlerine para çekerken ya da diğer işlemleri yaparken karşınıza çeşitli kredi teklifleri çıkar. Bunun dışında atm de kredi alternatifleri de genişçe verilir. Burada faizi, ödemesi size uygun bir kredi varsa başvurusunu anında yapabilirsiniz. Hızlı kredi başvurusu atm lerden yapıldığında çok kısa sürede dönüş sağlanır

  1. Banka şubelerinden kredi başvurusu

En klasik ve eski kredi başvurusu yöntemidir. Ziraat bankası, Akbank, Yapı Kredi gibi tüm bankalarda kredi aynı şekilde çekilir.Faizlerine ve diğer tüm koşullarına göre seçtiğiniz kredinizin başvurusu için gerekli evrakları topladıktan sonra şubeden kişisel olarak başvuru yapabilirsiniz. Ev kredisi, araç kredisi ya da işletmeler için ticari kredi başvuruları daha çok bu şekilde şubeden bireysel olarak yapılır.

Kredi çekmek için gerekli şartlar nelerdir?

Kredi çekmek ya da kredi başvurusu yapmak için, belgelenebilir bir gelirinizin olması ya da ipotek ettirebileceğiniz mal varlığınızın olması gerekir. Bunun dışında çekeceğiniz bankaya ve kredi türüne göre çeşitli şartları yerine getirmeniz gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ