Kredi başvurusu yapmak için başvuracağınız bankanın kredi başvuru kanallarından birini kullanabilirsiniz. Bankaların kredi faiz oranları, kredi miktarları ve kampanyaları değişkenlik gösterse de başvuru yöntemleri aşağı yukarı aynıdır. Bankalardan kredi başvurusu yapmak için kullanılabilecek kanallar şunlardır;

 • Şubeler
 • İnternet Bankacılıkları
 • Mobil Bankacılık Uygulamaları
 • SMS
 • Telefon Bankacılığı/Çağrı Merkezi
 • Kredi karşılaştırma siteleri
 • ATM’ler
 • Bankaların Resmi İnternet Siteleri

İnternetten Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Online kredi başvurusu yapmak için bankaların internet siteleri ya da kredi karşılaştırma için yapılan siteler kullanılabilir. Kredi talebi her iki yolla da bankaya iletilerek internetolan her yerden başvuru kolaylıkla yapılabilir.

Bankaların internet siteleri üzerinden kredi talebi yapmak için öncelikle bankanın resmi internet sitesi kullanıldığından emin olunmalıdır. Bankanın resmi sitesine girildikten sonra istenilen kredi türü seçilip sayfada yer alan “Hemen Başvur” ya da “Kredi Başvurusu Yap” gibi butonlara tıklayarak, kredi talebi bankaya iletilir. Her bankanın internet siteleri farklı olsa da bu noktada izlenen yol aynıdır. Bankaların internet sitelerine girdikten sonra istediğiniz kredi kampanyasının yer aldığı sayfada başvuru için butonlar bulunur. Bu butonlara tıklandığından bankanın müşterisi olsanız da olmasanız da kredi talebi oluşturabilirsiniz. Başvuru için butona tıkladığınızda size kredi talebiniz için doldurmanız gereken form gösterilir. Form bilgilerini doğru ve eksiksiz doldurarak başvurunuzu online olarak bankaya iletmiş olursunuz.

Kredi karşılaştırma siteleri üzerinden online başvuru yaparken en çok dikkat etmeniz gereken nokta, sitenin güvenilir olmasıdır. Güvenilir kredi karşılaştırma ve başvuru siteleri bulunduğu gibi piyasada dolandırıcı amacıyla açılan sitelerde bulunur. Güvenilirliğinden emin olduğunuz kredi karşılaştırma siteleri ile başvuru içinde istediğiniz bankanın kredi kampanyasının yanında yer alan “Başvur” butonlarına tıklamanız gerekir. Tıkladıktan sonra bankadaki gibi başvuru formu karşınıza çıkacaktır. Başvuru formunu doğru ve eksiksiz şekilde doldurarak bankaya kredi talebiniz gönderilebilir.

Online kredi başvurusu için öne çıkan bankaların internette kredi limitleri ve özellikleri şu şekildedir;

 • Enpara 60.000 TL’ye kadar
 • Akbank 50.000 TL’ye kadar
 • QNB Finansbank 50.000 TL’ye kadar
 • ING Bank 50.000 TL’ye kadar
 • CEPTETEB 40.000 TL’ye kadar
 • Ziraat Bankası 30.000 TL’ye kadar

Kısa Mesajla Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

SMS ile kredi başvurusuyapmakiçin başvuru yapacak kişi kendine ait cep telefonu üzerinden mesaj göndermelidir. Bankanın kredi başvurusu için belirttiği numaraya istediği formatta mesaj atılmalıdır. Mesajla banka tüketiciden kimlik bilgisi, gelir bilgisi, kredi tutarı gibi bilgiler isteyebilir. Kısa mesaj gönderildikten sonra banka tarafından kişinin kredi notuna bakılarak kredi için ön onay ya da ret yanıtı verilir. Genel olarak kredi notu 700 ile 1900 arasında olan tüketiciler için bankalar onay vermektedir. SMS ile kredi başvurusu sistem tarafından değerlendirildiğinden dolayı 5 dakika içerisinde tüketiciye mesaj ile gönderilir. Ancak SMS ile yapılan kredi başvurusu sonucu ön onay niteliği taşıdığı için kredinin kesin kullanılabileceği anlamı taşımaz. Ön onay alan kişilerin, banka tarafından kredi için istenilen belgelerle birlikte şubeye gitmeleri gerekir. Şubede diğer kontroller yapılarak, kontrolleri olumlu olanların kredisi kullandırılır. Bankaların bazıları için SMS ile kredi talebi için atılacak mesajlar şu şekildedir;

 • Denizbank kısa mesajla kredi başvurusu için “KREDİM” boşluk “Vatandaşlık numarası” yazıp 3280’e,
 • Şekerbank için “Kredi” boşluk “T.C. kimlik numarası” yazarak, 1953’e,
 • Akbank için “Kredi” boşluk, “T.C.K.N” yazarak, 4425’e,
 • TEB için “T.C. kimlik numarası” yazarak, 4466’ya,
 • Yapı Kredi için “kredi türü (bireysel ya da konut)”, “T.C.K.N”, “aylık gelirinizi” aralarında boşluk bırakarak yazıp, 4411’e kısa mesaj gönderilebilir.

Şubeden Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Banka şubelerinden kredi başvurusu için mesai saatleri içerisinde kredi kullanacağınız bankanın şubelerine gitmeniz gerekir. Şubeden kredi kampanyaları ile ilgili bilgi alınabilir ve kredi kullanılabilir. Şubeden kredi türünüze göre sizden gelir belgesi, kimlik belgesi, kefil ya da teminat da talep edilebilir. İstenilen evraklarla birlikte şubelere giderek kredinizi kullanabilirsiniz. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki bankaların genel müdürlük kampanyaları ile şubelerdeki kampanyaları farklılık gösterebilir. Bu yüzden şubeye gitmeden önce bankaların online internet sitelerine girerek, kredi kampanyalarını incelemeniz sizin için iyi olacaktır.

İnternet Bankacılığıyla Kredi BaşvurusuNasıl Yapılır?

İnternet şubesi ile kredi başvurusuyapmak için başvuru yapacağınız bankanın müşterisi olmanız gerekir. Aktif olarak çalıştığınız bankanın internet bankacılığı hizmetine giriş yaparak, kredi talebinizi iletebilirsiniz. Banka sisteminde bilgileriniz güncel ve eksiksiz ise kredi başvurunuzu yaparken ek bilgi talebi yapılmaz. Sadece sizden hangi kredi türünde ne kadar kredi istediğinize dair kredi ile ilgili bilgiler istenir. Bu bilgileri girerek birkaç dakika içerisinde kredi başvurunuzu bankaya gönderebilirsiniz.

İnternet bankacılığıyla yapılan kredi başvurularında bazı bankalar müşterilerine direk hesaba çekme şansı tanır. Örneğin Akbank internet bankacılığı üzerinden yaptığınız ihtiyaç kredisi başvurunuz eğer onaylanırsa kredinizi şubeye gitmeden, evraksız ve kefilsiz direk olarak hesabınıza çekebilirsiniz.

Telefon Bankacılığıyla Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çağrı merkezi ile kredi başvurusu için bankaların telefon numaralarını aramanız yeterlidir. Telefon bankacılığı üzerinden kredi başvurusu yaparken sizden kimlik doğrulamak için bilgiler talep edilir. Bilgi doğrulaması yaptıktan sonra krediler hakkında bilgi alabilir, başvurunuzu bankaya iletebilirsiniz. Bazı bankaların telefon ile kredi başvurusu için kullanabileceğiniz numaraları şu şekildedir;

 • Akbank 444 25 25
 • Denizbank 444 0 800
 • HSBC 444 0 111
 • ING Bank 444 0 600
 • Şekerbank 444 78 78
 • Türkiye İş Bankası 444 02 02
 • Vakıfbank 444 0 724
 • Ziraat Bankası 444 00 00
 • Yapı Kredi 444 0 444
 • Odeabank 444 8 444
 • Garanti Bankası 444 0 333

Mobil Uygulama Üzerinden Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mobil uygulama ile kredi talebiyapmak için akıllı cihazlarınıza bankaların mobil uygulamalarını indirmeniz gerekir. Google Play Store ya da AppStore üzerinden bankanın uygulamasını indirdikten sonra, internet bankacılığı giriş bilgileriniz ile giriş yaparak kredi başvurunuzu bankaya iletebilirsiniz. Banakların internet bankacılığı üzerinden yapılan başvuru ile uygulamalar üzerinden yapılan başvuru aynı şekilde değerlendirilir. İlk olarak müşterinin kredi kullanması için uygunluğu teyit edilir. Uygun olan kredi için kredi kullandırılır. Ayrıca mobil uygulama üzerinden kredi başvurusu yapılması için bankanın müşterisi olunması gerekir. Ancak bazı bankalar mobil uygulama üzerinden giriş yapılmadan da kredi başvurusu kabul etmektedir. Örneğin Ziraat Mobil uygulaması üzerinden kredi başvurusunda bulunmak için uygulama telefona indirildikten sonra giriş yapılmasına gerek yoktur. Uygulama açıldıktan sonra ilk sayfada yer alan “Başvurular” kısmından kredi başvurusu bankaya iletilebilir. Fakat buna karşın çoğu bankanın mobil uygulamaları üzerinden kredi başvurusu yapılması için öncelikle giriş yapılmalı yani bankanın aktif müşterisi olunmalıdır.

ATM’lerden Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

ATM’den kredi talebi yapmak için çalıştığınız bankanın ATM’lerine gitmeniz gerekir. Çoğu banka, maaş ya da kredi kartı müşterilerininATM’den kredi talebi oluşturmasına izin verir. ATM menüsünden kredi başvurusu seçilerek başvuru bankaya iletilir. Kredi başvurusu sonucu tüketiciye banka tarafından aranarak ya da mesaj yoluyla bildirilir.

Emekli müşterilerine faizsiz kredi veren bankaların listesine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.