Mobilya, tatil, eğitim, borç ödeme gibi çeşitli nakit ihtiyaçları için bankaların belli bir vade seçeneği ve özel faiz oranları ile tüketicilere kullandırdığı bireysel ihtiyaç kredisi, bugün hemen herkes tarafından tercih ediliyor. Hızlı ve kolay ulaşılabilir olması bu kredi türünün bu kadar tercih ediliyor olmasında önemli bir etken.

Siz de nakit ihtiyaçlarınız için banka kredisi kullanmak istediğinizde başvurularınızı; şubelerden, internet bankacılığı kanalları, SMS ya da telefon bankacılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise sonucun olumlu ya da olumsuz sonuçlanacağı ise bankaların kredilendirme kriterlerine göre belirlenir.

Peki, kredi başvurusu nasıl olumlu sonuçlanır?

Kredi başvurularının değerlendirilmesinde belli başlı kriterler vardır. Bunlardan biri kredi notu, bir diğeri de gelir beyanıdır. Dolayısıyla başvuru yaptığınızda ilk bakılan yine bu iki kriterdir. Kredi notunuzun riskli grupta olmaması ve çalışıyor olmanız, başvurularınızın değerlendirilmesi sürecinde sizin için önemli bir artıdır. Çünkü bankalar kredi kullandırdıkları müşteriye güvenmek isterler.

Kredi notunuz da sizin ödemeler konusunda ne kadar güvenilir bir banka müşterisi olduğunuzu gösterir. Gelirinizi belgeleyebiliyor olmanız da bir diğer önemli detaydır. Kredi taksitlerinizi ödeyebilecek bir güvencenizin olması başvurunun olumlu sonuçlanmasında önemli bir etkendir.

Belgeleyebileceğiniz bir gelirinizin olmaması; SMS, telefon ya da internet kanalları aracılığı ile yaptığınız başvuruların olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Dolayısıyla bir ek geliriniz ya da üzerinize kayıtlı taşınmaz mülkünüz varsa, kredi başvurusunu şubelerden gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

Kredi başvurusu yapan tüketicilerin banka müşterisi olmaları da sonucu etkileyen faktörler arasında. Bir geliriniz olmasa da; kullandığınız bir kredi kartının olması, daha önce kredi kullanıp ödemelerinizi düzenli yapıyor olmanız, bankalarda vadeli, vadesiz, altın ya da döviz hesabınızın olması da yine başvuruların değerlendirilmesi sürecinde sizi olumlu etkileyecek faktörler arasındadır.

Kredi başvurusunun sonuçlanmasında etkili olan bir diğer faktör de ipotek gösterebileceğiniz bir eviniz, arabanız, dükkanınız ya da arsanızın olmasıdır. Bunlar, özellikle gelirini belgeleyemeyen ya da kredi notu düşük olan kişilerin başvurularının olumlu değerlendirilmesini sağlayan etmenler arasında yer alıyor. Başvuru sırasında dikkat edilen bir diğer detay da emekli maaşı, kira geliri gibi yan gelirlerinizin olmasıdır. Bunları belgeleyerek herhangi bir banka şubesine gittiğinizde, belirli bir orana kadar bireysel ihtiyaç kredisi kullanmanız mümkün.

Kredi Başvurusunu Etkileyen Faktörler

Yine de bankalar kredi kullandırma haklarını gizli tutarlar. Siz gelirinizi belgeleyebiliyor ya da ipotek gösterebileceğiniz bir eviniz varsa bile, kötü kredi geçmişiniz başvurunuza gölge düşürebilir. Ya da çalışmıyor olsanız ve herhangi bir kredi ya da kredi kartı geçmişiniz olmasa bile kredi başvurularınız olumlu sonuçlanabilir. Dolayısıyla başvurularınızın değerlendirilmesini etkileyen birçok faktör vardır.

Örneğin eşiniz çalışıyor ise onun maaşını göstererek de kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz. Şubelerden yapacağınız başvurunuz sırasında kefil göstermeniz de başvurunuzu etkileyen faktörler arasındadır. Temiz bir banka siciline sahip bir kefil, başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını sağlayacaktır.