Bugüne kadar hep kredi başvurularından, başvuru şartlarından, faiz oranlarından, vade seçeneklerinden bahsettik. Peki, başvuru yaptıktan sonra vazgeçerseniz ne olacak? Diyelim ki kredi başvurusu yaptınız ve daha sonra kredi almaktan vazgeçtiniz. Geri dönülmez bir yolda değilsiniz. Başvuru yaptıktan sonra başvurunuzu iptal edebilir ya da onaylanan kredinizi iptal edebilirsiniz. İnternetten yapılan başvuruların iptali daha kolay. İnternetten yapılan kredi başvuruları resmi birer başvuru olmadıkları için, daha kolay bir şekilde başvurunuzu iptal edebilirsiniz.

Çünkü başvurunuz onaylandıktan sonra, bazı kredi kampanyaları hariç, kredi kullanabilmeniz için, başvuru için gerekli evrakları alarak banka şubesine gidip başvurunuzu tamamlamanız gerekir. Bu nedenle, başvuru işlemini tamamlamak için evraklarla birlikte şubeye gitmezseniz, internetten yaptığınız başvuru da kendiliğinden silinir. Başvurunuzu tamamlamanız için banka sizi ararsa, başvurunuzu iptal ettiğinizi belirterek kredi iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Aynı durum, ATM’den yapılan ve SMS ile yapılan kredi başvuruları için de geçerlidir.

Diyelim ki şubeden kredi başvurusu yaptınız ve daha sonra başvurunuzu iptal etmeye karar verdiniz. Peki, şimdi ne yapacaksınız? Gerekli evrakları bankaya teslim ettikten sonra başvurunuzdan vazgeçerseniz, yine bankaya giderek, banka görevlisine başvurunuzu iptal etmek istediğiniz belirterek, yine kredinizi kolay bir şekilde iptal edebilirsiniz. Bankalar genellikle iptal gerekçesini belirteceğiniz bir form doldurmanızı isterler. Bu formu doldurarak kredi başvurusu iptal işlemini tamamlayabilirsiniz.