Kredi kullanmak isteyen kişilerin bankaya kredi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Doldurulan kredi başvuru formu banka tarafından incelenmekte ve uygun bulunması durumunda onaylanmaktadır. Ancak bazı durumlarda ilk başta kredi kullanmak istiyorum diyen kişinin sonradan bu kararından vazgeçmesi mümkündür. Peki, kredi başvurusu iptali nasıl yapılır?

Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

Kredi başvurusunda bulunan kişinin bu başvurudan vazgeçmesi durumunda kredi iptali yapma hakkı da bulunmaktadır. Kredi başvurusunu iptal etmek isteyen kişilerin genelde ekstra bir hamle yapmalarına gerek yoktur. Yani kişinin kredi onayı aldıktan sonra krediyi kullanmaktan vazgeçmeleri durumunda bankaya giderek krediyi kullanmamaktır.

Ancak kredi sözleşmesi imzalandıktan sonra kredi kullanmaktan vazgeçmek istemeleri durumunda bankanın bu durumda kredi masrafı talep etmesi söz konusu olabilir. Ancak kredinin zorla kullandırılması gibi bir durum asla söz konusu değildir.

Onaylanan Kredi İptal Olur Mu?

Ön onay alınmış kredi paketlerinde de iptal işlemi yapılabilir. Bu işlemlerde kredinin ön onay alması durumunda bankanın bilgilendirilmesi gibi bir zorunluluk yoktur. Sadece kişinin krediyi kullanmak için sonraki işlemleri yapmaması yeterlidir. Zaten banka müşteri temsilcisi bir süre sonra sizi arayarak kredi başvurunuzu hatırlatacaktır. Bu görüşmede kredi kullanmaktan vazgeçtiğinizi söylemeniz durumunda banka kredi iptali yaparak işlemi tamamlayacaktır.