Kredi Başvurum Reddedildi

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi başvurunuz red mi edildi? Kredi talebinize bankadan onay alamadınız mı? Bu durumun pek çok nedeni olabilir. Öncelikli sebep elbette kredi notunuzdur ancak bu tek sebep değildir. 

Her gün nakit paraya ihtiyaç duyarak kredi başvurusu yapan çok sayıda müşteri vardır. Bankalar her gün çok sayıda kredi başvurusu almaktadırlar. Kredi başvurusu yapan kişilerin sayısının bu kadar çok olmasının nedeni kredi başvuru kanallarının eskiye göre artması ve kredi başvurusu yapmanın çok kolay olmasıdır. Öyle ki artık kredi başvurunuzu cep telefonunuzdan göndereceğiniz SMS ile yapmanız dahi mümkündür.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi başvurusu yapmak önceki yıllara göre çok daha kolaydır. Kredi başvurusu yapmak için artık teknolojiye sahip olmanız yeterlidir. Elinizde akıllı telefonunuz olmasa bile cep telefonunuz varsa SMS ile kredi başvurusu yapmanız mümkündür. Ayrıca akıllı telefonunuz varsa bankanın mobil bankacılık uygulaması üzerinden de kredi talebinizi iletebilirsiniz. Bunların yanı sıra kredi başvurunuzu internet bankacılığı aracılığıyla da yapma olanağınız vardır.

Kredi başvurusu yapmak için kanallar ve olanaklar artsa da aslına bakarsanız kredi almak için bankaların aradığı koşullar aynıdır. Bu koşullar pek değişmemiştir. Kredi başvurusu yapmak kolay olsa da kredi almak kolay değildir. Kredi almak hâlâ zordur. Bankalar kredi başvurusu yapmayı son derece hızlı ve kolay hâle getirseler de kredi almayı kolaylaştırmamışlardır. Bu nedenle her gün kredi başvurusu yapan kişilerin pek çoğu bankalardan red cevabı almaktadır.

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi başvurunuzun reddedilmesinin pek çok nedeni olabilir. Kredi başvurunuzun reddedilmesinin nedenlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz. Bankalara yaptığınız kredi başvurusunun reddedilme olasılığı azaltmak için başvurunuzun öncesinde kredi notunuzu sorgulayabilir, risk raporunuzu inceleyebilir ve bunları değerlendirdikten sonra başvurunuzu yapmayı tercih edebilirsiniz.

Kredi Notunuzun Düşük Olması

Kredi notunuz Türkiye ortalamasının çok altındaysa, riskli ya da çok riskli müşteri kategorilerine giriyorsanız ya da kara listede iseniz banka sizin başvurunuzu reddedebilir. Zaten kara listede olmanız durumunda kredi başvurunuz doğrudan reddedilecektir. Bu nedenle kredi notunuzu önemsemelisiniz. Üstelik bankanın sizin kredi başvurunuzu reddetmesi durumunda bu cevap kredi notunuzu olumsuz etkileyecek ve kredi notunuz daha da düşecektir.

Başvurduğunuz Kredinin Gelirinize Uygun Olmaması

Eğer başvurduğunuz kredi türü sizin gelirinize uygun değilse kredi başvurunuz aynı şekilde reddedilecektir. Başvurduğunuz kredinin geri ödeme taksitlerinin, sizin gelirinizin yarısını aşmaması gerekir. Evliyseniz kredi geri ödeme taksitlerinin sizin ve eşinizin gelirleri toplamının yarısını aşmaması gerekecektir.

Risk Raporunuzda Bulunan Bilgiler

Bankaya kredi başvurusu yaptığınızda banka sizin kredi notunuzun yanı sıra risk raporunuzu da inceler. Risk raporunuzda sizin önceki beş yıllık süreçte yaptığınız tüm bankacılık işlemleri yer alır. Eğer bu raporda banka sizi riskli müşteri hâline getiren bir unsur görürse kredi talebinizi reddedebilir. Bu tamamen bankanın sizin hakkınızda yaptığı değerlendirmeye bağlıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.