Acil bir nakit ihtiyacımız olduğunda ilk yapacağımız şey herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunmaktır. Özellikle son yıllarda tüketicilerin önemli bir bölümü kredi başvurularını, Web’den ya da cep telefonundan SMS ile gerçekleştiriyor.

TC kimlik numaranızı mesaj atacağınız banka, kredi başvurunuzu kısa bir sürede değerlendirerek size yanıt veriyor. Başvuru yapıp da beklerken başınıza gelebilecek en kötü şey ise bankadan ” kredi başvurunuz reddedildi ” yanıtını almaktır. Peki böyle bir durumda ne yapmak gerekiyor? Onaylanmayan kredi başvurusu sonrasında nasıl bir yol izlemeli? Eğer siz de “kredi başvurum reddedildi ne yapmalıyım?” diyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

Öncelikle kafanızda pek çok soru işaret yaratan reddilen kredi başvurunun temelinde yatan nedenlerin ne olduğunu belirlemek gerekiyor. Eğer henüz kredi notunuz hakkında bilgi sahibi değilseniz, hemen Findeks.com adresine girerek, TC kimlik numaranız ve bankalarda kayıtlı cep numaranız ile üye olduktan sonra ücretsiz kredi notu sorgulamanızı yapmalısınız. Kredi notu sorgulama sayfasında, kredi notunuzun dışında, sahip olduğunuz notun hangi grupta yer aldığı da belirtilmektedir. Sahip olduğunuz kredi notu 1400 ve üzerinde değilse, kredi notunuzun reddedilmiş olmasına çok da şaşmamak gerekiyor.

Kredi başvurusunun reddedilmesinin temelinde yatan bir neden de gelir durumunuz ve çalışma durumunuzdur. Eğer düzenli bir geliriniz ya da 6 aydan uzun süreli bir işiniz yoksa kredi başvurunuzun onaylanmaması kuvvetle muhtemeldir. Bunlarla beraber, başvurunuzu WEB’den yaptıysanız, başvuru formunu doldurduğunuz sırada vereceğiniz eksik ya da yanlış bir bilgi de kredi başvurusunun reddedilmesine neden olabilir.

Şunu unutmayalım ki, bankalar ticari birer kurumdur ve düzenli para akışı sağlamak ve kazançlarını arttırmak için, onlar da en az sizin kadar size kredi vermek ister. Ancak belirlenen müşteri profiline uymuyor, eksik ya da dışında kalıyorsanız, yapacağınız düşük bir kredi başvurusunun bile onaylanmama ihtimali yüksek.

Birçok banka, SMS ile yapılan kredi başvurusunda, sonucu belirtirken size bunun nedenini açıklamaz. Genellikle “Sayın müşterimiz, yaptığınız başvuru değerlendirmeye alınmış ancak onaylanmamıştır” tarzında mesajlar gelir.

Yapmanız gereken, sonucu kabullenerek, bir sonraki nakit ihtiyacınızda yapacağınız kredi başvurusuna kadar geçen sürede, müşteri profilinizi gözden geçirmektir. Doğru atılan adımlarla kredi notunuzu yükseltebilir, o süreçte düzenli gelir sahibi olabilirsiniz.

Kredi başvurusunun reddedilmesi, daha çok ihtiyaç kredilerinde geçerli olan bir durumdur. Taşıt ve ev kredilerinde, teminatınız satın alacağınız taşınmaz mal olacağı için, kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali, ihtiyaç kredilerine göre daha yüksektir.

Bir de bu noktada hatırlatmamız gereken bir nokta daha var, eğer çok kısa süre içinde reddedilen bir kredi başvurunuz varsa, yakın bir zamanda yapacağınız bir sonraki kredi başvurularınız için de büyük ihtimalle olumsuz değerlendirilecektir. Bu nedenle,yeni bir kredi başvurusu yapmadan önce, bir önceki başvurunuzdan sonra bir süre beklemenizi tavsiye ediyoruz.