Kredi notunun düşmesi pek çok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Kredi notu hesaplaması gerçekleştirilen kişinin kredi riski yükseldikçe kredi notu buna paralel olarak düşüş gösterir. Burada önemli olan kişinin riskini düşürerek kredi notunu yükseltmeye çalışmasıdır. Bir başka önemli kriterde kredi başvurusunun reddedilmesi gibi olumsuz verilerdir.

Kredi başvurum reddedildi diyen kişilerin ne yazık ki kredi notu ortalamaları da olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle kredi başvuru reddi gibi durumlarla karşılaşılmaması adına mutlaka mantıklı kredi başvurularında bulunulması ya da öncesinde kredi notu hesaplaması yapılarak onay alınacağından emin olunan kredi tutarı kadar başvuruda bulunulmasıdır.

Kredi onayı alınabilmesi için kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar arasından seçimde bulunulması da uygulanılabilecek bir başka yöntemdir. Özellikle de diğer bankalara oranla daha yüksek kredi faiz oranları sunan bankaların kredi onayı vermeleri daha kolaydır. Bilindiği üzere yeni açılan bankalar ve kredi kullandırım oranları düşük olan bankalar çok daha kolay kredi vermektedir. En kolay kredi veren bankalar ise hiç şüphesiz yüksek kredi faiz oranları uygulayan bankalardır. Bu bankalara kredi başvurusunda bulunulması kredi onayı alınmasını kolaylaştıracaktır.