Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin bankalardan onay alabilmek için belirli kriterleri taşımaları gerekir. Bu kriterlerden birinin bile eksik olması ne yazık ki kredi onayı alınmasını imkansız hale getirir. Bunun nedeni bankaların  geri dönüşüne kesin baktıkları kredileri kullanmaya istekli olmalarıdır.

Banka Neden Kredi Vermez?

Bankaların kredi onayı verme konusunda ki en önemli kriterleri kullandırdıkları krediyi müşterilerinin ödeyebileceklerine ikna olmalarıdır. Bu aynı daha önce borç verdiğiniz bir kişinin borcunu geri ödememesi durumunda ya da çalışmayan birine borç para vermek istememenize benzer.

Bankalar kredi onayı verdikleri her müşterisinden gerek tahsil ettikleri kredi faiz oranları gerekse de kredi dosya masrafları gibi çeşitli masraf kalemleri ile yüksek oranda gelir elde etmektedir. Bu nedenle genelde uygun kredi şartlarını taşıyan kişilerin kredi başvuruları bankalar tarafından kısa sürede kabul edilir ve hemen kredi kullandırımı gerçekleştirilir.

Ancak kişini düşük kredi notu ortalamasına sahip olması yada adının kara listeye yazılması gibi durumlarda kesin olarak kredi başvurusu reddedilir. Yine belgelenebilir geliri kullanmak istediği kredinin aylık ödemesini karşılamayan kişilerin de kredi onayı almaları mümkün değildir.