Üst üste kredi başvurusunda bulunmak ne yazık ki kişinin kredi siciline olumsuz yansımalara neden olabilmektedir. Özellikle de düşük kredi notu ortalaması olan ya da kredi başvurusu olumsuz sonuçlanan kişiler için kredi başvuru geçmişinin görüntülenmesi çok önemlidir.

Çünkü diğer bankalar kredi istihbarat süreci içerisinde sizi değerlendirirken kredi notu ortalaması yanı sıra kişinin kredi başvuru ve kredi ödeme alışkanlıklarını da incelemektedir. Kişinin daha önce başka bankalara kredi başvurusunda bulunması ve kredi red kararı alınması yeni başvuruda bulunduğunuz bankanın da size olumsuz bakmasına neden olacaktır. Peki, kredi başvuruları ne zaman silinir?

Bankaların uyguladıkları belirli bir periyot bulunmakta olup kredi başvuruları için aynı uygulamalar söz konusu değildir. Yani sisteme bir kere girilen kredi başvuru formu ve kredi başvuru sonucu kişinin kredi geçmişinde yer almaya devam eder.

Bunun amacı bankaların kredi kullanmak istiyorum diyen müşterilerinin kredi geçmişini görmeleri ve buna göre karar vererek kendilerini korumak istemesidir. Üstelik yasal olarak bunun yapılmasını engelleyen bir uygulama da bulunmadığı için bankaların bunu takip etmesi de son derece kolaylaşmaktadır.

Ayrıca kredi başvurunuzun iptal / silinme gibi durumlarını bankaların telefon bankacılığı veya internet bankacılığı üzerinden de rahatlıkla yapabilirsiniz.