Bankaların kara liste uygulamaları konusunda sert ve katı politikalar yürütmelerinin en önemli nedeni artık çıkarılan kanunlar ile beraber yasal yaptırım güçlerinin azalmasıdır. Bu nedenle bankalar kara listede olanlara kredi verilmesi ya da kredi kartı onayı verilmesi gibi konularda çok katı politikalar yürüterek insanlara borçlarını ödememeleri halinde uğraşmaları gereken pek çok zorluk bulunduğu mesajını vermektir.

Bu nedenle kara listede olana kredi veren bankanın bulunması artık imkansız denilecek kadar zordur. Kara listedekilere kredi verilmemesinin en önemli nedeni bankaların yürüttükleri ortak politika ile müşterilerine borçlarını ödeme baskısı oluşturabilmek istemeleridir. Bu nedenle kara listedeyken kredi almak pek çok özel kritere bağlıdır. Bunlardan ilki kişinin kara liste affı ile adının listeden çıkarılması yani listeye girmesinin üzerinden en az 5 yıl geçmesidir.

Bankaların kara liste affı ile listeden isimleri çıkarılan kişileri silmemeleri ne yazık ki yaygın olarak görülen bir uygulama olup yine de bu kişilere ipotekli kredi ya da altın teminatlı kredi paketler gibi teminat karşılığı kredi kullandırımları mümkündür. Burada önemli olan bankanın yaklaşımıdır. Özellikle de kolay kredi veren bankalar arasından tercihte bulunulması kredi onayı alınmasını biraz daha kolaylaştırması yönünden tavsiye edilmektedir. Ancak yine de burada karar bankaya aittir. Kara listedeyim kredi almak istiyorum diyen kişilerin bu nedenle ilk olarak kara liste zaman aşımı için en az 5 sene beklemeleri gerekir. Bu sürenin ardından dahi bankanın kredi onayı verip vermeyeceği tamamen bankanın kendi inisiyatifindedir.